[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Недельные чтения » лк.19.1-10. Неделя 32
лк.19.1-10. Неделя 32
dionisiy1500Дата: Четверг, 06.10.2022, 08:41 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
лк19:1 И вшед прохождаше иерихон.
лк19:2 И се, муж нарицаемый закхей, и сей бе старей мытарем, и той бе богат:
лк19:3 и искаше видети Иисуса, кто есть, и не можаше от народа, яко возрастом мал бе:
лк19:4 и предитек, возлезе на ягодичину, да видит, яко хотяше мимо ея проити.
лк19:5 И яко прииде на место, воззрев Иисус виде его и рече к нему: закхее, потщався слези: днесь бо в дому твоем подобает ми быти.
лк19:6 И потщався слезе и прият его радуяся.
лк19:7 И видевше вси роптаху, глаголюще, яко ко грешну мужу вниде витати.
лк19:8 Став же закхей рече ко Господу: се, пол имения моего, Господи, дам нищым: и аще кого чим обидех, возвращу четверицею.
лк19:9 Рече же к нему Иисус, яко днесь спасение дому сему бысть, зане и сей сын авраамль есть:
лк19:10 прииде бо Сын Человечь взыскати и спасти погибшаго.


*

Иерихон есть образ места подвижничества (или образ мира).

Закхей есть образ старшего мнения в подвижничестве, мнение о приобретении полезного от происходящего (случающегося).

*

Если человек приобретал материальное, то ему полезно начать приобретать духовное (спасение).

Сначала в соблюдении закона (и предитек, возлезе на ягодичину), а затем в устроении своей души (закхее, потщався слези: днесь бо в дому твоем подобает ми быти).

В том, чтобы быть примером другим подвижникам (се, пол имения моего, Господи, дам нищым) и подвизаться в смыслах четырех евангелий (и аще кого чим обидех, возвращу четверицею).

Или в том, чтобы равно любить ближнего  (се, пол имения моего, Господи, дам нищым) и Бога (и аще кого чим обидех, возвращу четверицею).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Недельные чтения » лк.19.1-10. Неделя 32
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: