[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Недельные чтения » * мф.18.23-35. Неделя 11
* мф.18.23-35. Неделя 11
dionisiy1500Дата: Пятница, 19.08.2022, 07:39 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
мф18:23 Сего ради уподобися Царствие небесное человеку царю, иже восхоте стязатися о словеси с рабы своими.
мф18:24 Наченшу же ему стязатися, приведоша ему единаго должника тмою талант:
мф18:25 не имущу же ему воздати, повеле и господь его продати, и жену его, и чада, и вся, елика имеяше, и отдати.
мф18:26 Пад убо раб той, кланяшеся ему, глаголя: господи, потерпи на мне, и вся ти воздам.
мф18:27 Милосердовав же господь раба того, прости его и долг отпусти ему.
мф18:28 Изшед же раб той, обрете единаго (от) клеврет своих, иже бе должен ему стом пенязь: и емь его давляше, глаголя: отдаждь ми, имже (ми) еси должен.
мф18:29 Пад убо клеврет его на нозе его, моляше его, глаголя: потерпи на мне, и вся воздам ти.
мф18:30 Он же не хотяше, но вед всади его в темницу, дондеже воздаст должное.
мф18:31 Видевше же клеврети его бывшая, сжалиша си зело и пришедше сказаша господину своему вся бывшая.
мф18:32 Тогда призвав его господин его, глагола ему: рабе лукавый, весь долг он отпустих тебе, понеже умолил мя еси:
мф18:33 не подобаше ли и тебе помиловати клеврета твоего, якоже и аз тя помиловах?
мф18:34 И прогневався господь его, предаде его мучителем, дондеже воздаст весь долг свой.
мф18:35 Тако и Отец мой небесный сотворит вам, аще не отпустите кийждо брату своему от сердец ваших прегрешения их.


*

Притча буквально показывает, как выгодно прощать.

Бог готов простить нам наш великий долг Ему (10000 талантов), если мы простим малые долги нам других людей (100 пенязей).

**

Есть и более высокий смысл.

«10000», думаю, есть образ устроения херувима, образа плода подвижничества (одно естество, четыри лица).

«100», есть образ божественного наказания (чувственное, умопостигаемое, божественное).

*

Если Бог оставил нам наши беззакония (10000), то нам прилично понимать события жизни, как божественное обучение (100).

После Крещения, следует учиться божественному.

Если неразумные не понимают этого, то предаются мучителям.

Если кому-то не нравятся мучения, то он может избавиться от них, перестав воевать с окружающими и обратившись к богопознанию.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Недельные чтения » * мф.18.23-35. Неделя 11
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: