[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Бытие 2 » * Быт.6.1-7. Проблема фарисейства
* Быт.6.1-7. Проблема фарисейства
dionisiy1500Дата: Суббота, 24.02.2024, 03:42 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2201
Статус: Offline
Быт.6.1-7. Проблема фарисейства

быт6:1 И бысть егда начаша человецы мнози бывати на земли, и дщери родишася им:
быт6:2 видевше же сынове Божии дщери человечи, яко добры суть, пояша себе жены от всех, яже избраша.
быт6:3 И рече Господь Бог: не имать Дух мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть: будут же дние их лет сто двадесять.
быт6:4 Исполини же бяху на земли во дни оны: и потом, егда вхождаху сынове Божии к дщерем человеческим, и раждаху себе: тии бяху исполини, иже от века, человецы именитии.
быт6:5 Видев же Господь Бог, яко умножишася злобы человеков на земли: и всяк помышляет в сердцы своем прилежно на злая во вся дни:
быт6:6 и помысли Бог, яко сотвори человека на земли, и размысли.
быт6:7 и рече Бог: потреблю человека, егоже сотворих, от лица земли, от человека даже до скота, и от гад даже до птиц небесных: зане размыслих, яко сотворих я.


*

Писание впервые упоминает о сынах Божиих.

Сын бывает подобен отцу.

Подобно, сыны Божии должны быть подобны Богу.

*

Для упражнения в божественном подобии необходима «жена от юности» или хранение сердца.

Если подвижник изберет себе какую-то другую жену, пусть она и кажется доброй, то оставит без исправления свое внутреннее.

Внешне он может являться исправным, а в сердце будет прилежно помышлять на злая.

В таких людях не может пребывать божественный Дух (не имать Дух мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть).

*

Божественное естество (100) должно быть совершенно (10) во внутреннем и во внешнем (2).

Думаю, именно на это указывает число дней плодоношения (будут же дние их лет сто двадесять).

*

Подвижник, не исправляющий внутреннее, собирает в себе полчище нечистых духов.

Бывает исполнен зла (исполин).

В нем бывают видны приобретенные им устойчивые движения неправды (иже от века, человецы именитии). Преподобный Евагрий, «О восьми помыслах»

Евангелие называет таких фарисеями.

*

Для решения проблемы Бог решил устроить для подвижников очищение (потоп).

Подвижники очищаются от неправедного, а Церковь от не желающих очиститься.

*

Очищению подлежит устроение человека, его делание, чувства и мнения о небесном (от человека даже до скота, и от гад даже до птиц небесных).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Бытие 2 » * Быт.6.1-7. Проблема фарисейства
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: