[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Псалтир » Пс.16
Пс.16
dionisiy1500Дата: Четверг, 26.01.2023, 12:52 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
пс16:1 Молитва давиду. услыши, Господи, правду мою, вонми молению моему, внуши молитву мою не во устнах льстивых.
пс16:2 От лица твоего судба моя изыдет: очи мои да видита правоты.
пс16:3 Искусил еси сердце мое, посетил еси нощию: искусил мя еси, и не обретеся во мне неправда.
пс16:4 Яко да не возглаголют уста моя дел человеческих, за словеса устен твоих аз сохраних пути жестоки.
пс16:5 Соверши стопы моя во стезях твоих, да не подвижутся стопы моя.
пс16:6 Аз воззвах, яко услышал мя еси, Боже: приклони ухо твое мне и услыши глаголы моя.
пс16:7 Удиви милости твоя, спасаяй уповающыя на тя от противящихся деснице твоей:
пс16:8 сохрани мя, Господи, яко зеницу ока: в крове крилу твоею покрыеши мя
пс16:9 от лица нечестивых острастших мя: врази мои душу мою одержаша
пс16:10 тук свой затвориша, уста их глаголаша гордыню.
пс16:11 Изгонящии мя ныне обыдоша мя, очи свои возложиша уклонити на землю.
пс16:12 Объяша мя яко лев готов на лов и яко скимен обитаяй в тайных.
пс16:13 воскресени, Господи, предвари я и запни им: избави душу мою от нечестиваго, оружие твое
пс16:14 от враг руки твоея, Господи, от малых от земли: раздели я в животе их, и сокровенных твоих исполнися чрево их: насытишася сынов, и оставиша останки младенцем своим.
пс16:15 Аз же правдою явлюся лицу твоему, насыщуся, внегда явитимися славе твоей.


**

пс16:1 Молитва давиду. услыши, Господи, правду мою, вонми молению моему, внуши молитву мою не во устнах льстивых.

*

Молитва приличная возлюбленному (давиду). 

Остальные ???

*

Правда есть добродетель.

Просим Господа понять (услыши) фактическое устроение нашей добродетели (правду мою).

Просим Его рассмотреть (вонми) наши моления.

Просим Его исполнить (внуши) только те моления, которые действительно полезны нам (внуши молитву мою не во устнах льстивых).

**

пс16:2 От лица твоего судба моя изыдет: очи мои да видита правоты.

*

Все, что с нами случается, от Господа.

Мы верим, что Господь праведен в своих действиях относительно нас.

**

пс16:3 Искусил еси сердце мое, посетил еси нощию: искусил мя еси, и не обретеся во мне неправда.

*

Во время искушений Господь испытывает устроение нашего сердца.

Искушение не обнаружило в нас недобродетельное (неправда).

**

пс16:4 Яко да не возглаголют уста моя дел человеческих, за словеса устен твоих аз сохраних пути жестоки.

*

Просим Господа утвердить нас (да не возглаголют) в божественном, в соблюдении заповедей.

Просто терпеть болезненно (жестоки).

**

пс16:5 Соверши стопы моя во стезях твоих, да не подвижутся стопы моя.

*

Просим Господа сделать более совершенным наши действия (стопы) в последовании Ему (во стезях твоих).

Чтобы не уклонялись (да не подвижутся стопы моя).

**

пс16:6 Аз воззвах, яко услышал мя еси, Боже: приклони ухо твое мне и услыши глаголы моя.

*

Мы делаем то, что можем, ради этого Ты слышишь нас, просим научить нас большему (воззвах).

Тому, что мы у Тебя просим.

**

пс16:7 Удиви милости твоя, спасаяй уповающыя на тя от противящихся деснице твоей:

*

Устрой в нас механизм спасения от нечистых духов.

**

пс16:8 сохрани мя, Господи, яко зеницу ока: в крове крилу твоею покрыеши мя

*

Механизм хранения нас, как зеницы разумного ока.

Чтобы мы всегда направляли взор на главное для нас, на Тебя и Твои действия.

Не нашими силами, но Твоим покровом (в крове крилу твоею).

**

пс16:9 от лица нечестивых острастших мя: врази мои душу мою одержаша
пс16:10 тук свой затвориша, уста их глаголаша гордыню.


*

Божественный покров назначен защитить нас от уклонения в рассматривание нечестивого (от лица нечестивых), и формирование страсти (острастших мя).

*

Источником нечестия являются лукавые духи (врази мои), владеющие нашими душами (душу мою одержаша).

Хранящие свое беззаконие (тук свой затвориша).

Видимые в помышлениях осуждения (уста их глаголаша гордыню).

**

пс16:11 Изгонящии мя ныне обыдоша мя, очи свои возложиша уклонити на землю.
пс16:12 Объяша мя яко лев готов на лов и яко скимен обитаяй в тайных.


*

Враги изгоняют нас от рассмотрения божественного во всех наших частях (обыдоша мя), сообщая нам собственное направление взора (очи свои возложиша) и уклоняя наше разумное око на телесное  (уклонити на землю).

Всегда готовы действовать (яко лев готов на лов), никогда не устают (яко скимен), невидимы (обитаяй в тайных).

**

пс16:13 воскресни, Господи, предвари я и запни им: избави душу мою от нечестиваго, оружие твое
пс16:14 от враг руки твоея, Господи, от малых от земли: раздели я в животе их, и сокровенных твоих исполнися чрево их: насытишася сынов, и оставиша останки младенцем своим.


*

Просим Господа начать действовать в интересах доброго (воскресни). 

Предварить помощью (предвари) в противоречии страстным движениям (и запни им). 

Избавить наши души от страстного (от нечестивого) и особенно молитву (оружие твое) даже в малом.

*

Страстные помышления неодинаковы (раздели я в животе их).

Не дают видеть божественное (сокровенных твоих исполнися чрево их).

Не дают видеть божественного сейчас (насытишася сынов) и не дадут видеть потом (и оставиша останки младенцем своим).

**

пс16:15 Аз же правдою явлюся лицу твоему, насыщуся, внегда явитимися славе твоей.

*

Для богопознания следует научиться добродетели (правде).

Когда в нас явится божественная слава, сможем беспрепятственно вкушать божественное.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Псалтир » Пс.16
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: