[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Евангелие » * Мк.9.33-41. Пятница 29 седмицы
* Мк.9.33-41. Пятница 29 седмицы
dionisiy1500Дата: Пятница, 30.12.2022, 05:49 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
Во время оно, прииде Иисус и ученики Его *

мк9:33 И прииде * в капернаум: и в дому быв, вопрошаше их: что на пути в себе помышлясте?
мк9:34 Они же молчаху: друг ко другу бо стязашася на пути, кто (есть) болий.
мк9:35 И сед пригласи обанадесяте и глагола им: аще кто хощет старей быти, да будет всех менший и всем слуга.
мк9:36 И приимь отроча, постави е посреде их: и объемь е, рече им:
мк9:37 иже аще едино таковых отрочат приимет во имя мое, мене приемлет: и иже мене приемлет, не мене приемлет, но пославшаго мя.
мк9:38 Отвеща ему иоанн, глаголя: учителю, видехом некоего именем твоим изгоняща бесы, иже не ходит по нас: и возбранихом ему, яко не последует нам.
мк9:39 Иисус же рече: не браните ему: никтоже бо есть, иже сотворит силу о имени моем, и возможет вскоре злословити мя.
мк9:40 Иже бо несть на вы, по вас есть.
мк9:41 Иже бо аще напоит вы чашею воды во имя мое, яко Христовы есте, аминь глаголю вам, не погубит мзды своея.


*

Ученики рассуждали о том, кто больший. Имя в виду преимущества.

Господь объясняет о первом и последнем.

*

Что желающий быть первым, бывает последним, бывает всем слуга. Например, иерархия.

*

Хорошо быть «отроком», позволить старшим заботиться о себе без прекословия.

Такого Господь окружает своим попечением (и объемь е).

*

Попечение (приимет во имя мое) о младших имеет награду: Сына и Отца.

**

Ученикам Христа следует следовать Ему в образах двенадцати избранных.

Такое следование бывает праведно и полезно.

*

Можно не следовать за Христом в образах двенадцати избранных, но, например, изгонять бесов призыванием Его Имени.

Такое делание менее полезно, но выпрямляет разумные движения (никтоже бо есть, иже сотворит силу о имени моем, и возможет вскоре злословити мя). Страх Божий.

*

Всякий непротивящийся апостольскому учению, неявно поддерживает его (иже бо несть на вы, по вас есть).

Более, всякое дело,сделанное ради Христа, не остается без мзды (иже бо аще напоит вы чашею воды во имя мое, яко Христовы есте, аминь глаголю вам, не погубит мзды своея).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Евангелие » * Мк.9.33-41. Пятница 29 седмицы
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: