[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Евангелие » мф.16.13-20. Основание Церкви *
мф.16.13-20. Основание Церкви *
dionisiy1500Дата: Четверг, 27.05.2021, 08:34 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
мф16:13 Пришед же Иисус во страны кесарии филипповы, вопрошаше ученики своя, глаголя: кого мя глаголют человецы быти, Сына Человеческаго?
мф16:14 Они же реша: ови убо иоанна крестителя, инии же илию, друзии же иеремию или единаго от пророк.
мф16:15 глагола им (Иисус): вы же кого мя глаголете быти?
мф16:16 Отвещав же симон петр рече: ты еси Христос, Сын Бога живаго.
мф16:17 И отвещав Иисус рече ему: блажен еси, симоне, вар иона, яко плоть и кровь не яви тебе, но Отец мой, иже на небесех:
мф16:18 и аз же тебе глаголю, яко ты еси петр, и на сем камени созижду церковь мою, и врата адова не одолеют ей:
мф16:19 и дам ти ключи Царства небеснаго: и еже аще свяжеши на земли, будет связано на небесех: и еже аще разрешиши на земли, будет разрешено на небесех.
мф16:20 Тогда запрети Иисус учеником своим, да ни комуже рекут, яко сей есть Иисус Христос.


*

На западе полагают основанием Церкви апостола Петра, Рим, как единственное место ее начала, папу, как его преемника.

Причиной такого понимания, полагаю, неверное представление о Духе (филиокве).

*

Думаю, основанием Церкви являются все христиане,

понимающие благодатью Духа (симоне (= услышание), вар (= сын) иона (= голубь (образ Духа))),

наученные Отцом (яко плоть и кровь не яви тебе, но Отец мой, иже на небесех)

и утвержденные Сыном (аз же тебе глаголю, яко ты еси петр (= камень)).

*

Если кто-то хочет в чем-то помочь Церкви, пусть станет таким камнем.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » ХУДОЖЕСТВО ДОБРОДЕТЕЛИ » ВЕРА » Евангелие » мф.16.13-20. Основание Церкви *
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: