[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Евангелие от Матфея. Главы. » Мф. Зачало 46
Мф. Зачало 46
dionisiy1500Дата: Воскресенье, 17.05.2020, 06:47 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
Мф. Зачало 46

мф12:14 Фарисее же шедше совет сотвориша на него, како его погубят. Иисус же разумев отиде оттуду.
мф12:15 И по нем идоша народи мнози, и изцели их всех:


*

Господь удаляется от тех, кто противиться его словам, и исцеляет тех, кто следует за ним, соблюдая Его слова.

**

мф12:16 и запрети им, да не яве его творят:

*

Исцеление бывает в духе, внешне христианин может выглядеть грешником (и запрети им, да не яве его творят).

**

мф12:17 яко да сбудется реченное исаием пророком, глаголющим:
мф12:18 се, отрок мой, егоже изволих, возлюбленный мой, наньже благоволи душа моя: положу Дух мой на нем, и суд языком возвестит:
мф12:19 не преречет, ни возопиет, ниже услышит кто на распутиих гласа его:
мф12:20 трости сокрушенны не преломит и лена внемшася не угасит, дондеже изведет в победу суд:
мф12:21 и на имя его языцы уповати имут.


*

Спасение совершается невидимо внешне благодатью Святого Духа. 

Спасен будет и поврежденный в естестве и слабый в ревности.

**

мф12:22 Тогда приведоша к нему беснующася слепа и нема: и изцели его, яко слепому и немому глаголати и глядати.

*

Благодатью Духа Господь исцеляет «слепа и нема» так, что он видит божественное и хвалит Бога, бывая подобным Ему.

**

мф12:23 И дивляхуся вси народи глаголюще: еда сей есть (Христос) Сын давидов?
мф12:24 Фарисее же слышавше реша: сей не изгонит бесы, токмо о веельзевуле князи бесовстем.
мф12:25 Ведый же Иисус мысли их, рече им: всякое царство раздельшееся на ся запустеет, и всяк град или дом разделивыйся на ся не станет.
мф12:26 И аще сатана сатану изгонит, на ся разделился есть: како убо станет царство его?
мф12:27 И аще аз о веельзевуле изгоню бесы, сынове ваши о ком изгонят? сего ради тии вам будут судии.
мф12:28 Аще ли же аз о Дусе Божии изгоню бесы, убо постиже на вас Царствие Божие.
мф12:29 Или како может кто внити в дом крепкаго и сосуды его расхитити, аще не первее свяжет крепкаго, и тогда дом его расхитит?
мф12:30 Иже несть со мною, на мя есть: и иже не собирает со мною, расточает.


*

Каждый хвалит того духа, который в нем. 

Фарисеи не заботятся о духовном, потому хвалят того духа, который в них (веельзевула = властелина мух).

Если кто-то станет брать пример с фарисеев (сынове), то пусть не удивляется своей неспособностью справиться с нечистыми духами. Тогда поймет фарисейскую неправду.

*

Господь действует в нас силой Духа (или Царства), потому постараемся иметь Его, соблюдая заповеди.

Тот, кто не упражняется в приобретении сердечных навыков (и духа), расточает свое устроение.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Евангелие от Матфея. Главы. » Мф. Зачало 46
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: