[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Псалтир » пс.5 *** 05.05.22
пс.5 *** 05.05.22
dionisiy1500Дата: Среда, 04.05.2022, 06:38 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2196
Статус: Offline
пс5:1 О наследствующем, псалом давиду.
пс5:2 Глаголы моя внуши, Господи, разумей звание мое.
пс5:3 Вонми гласу моления моего, Царю мой и Боже мой: яко к тебе помолюся, Господи.
пс5:4 Заутра услыши глас мой: заутра предстану ти, и узриши мя:
пс5:5 яко Бог не хотяй беззакония ты еси: не приселится к тебе лукавнуяй,
пс5:6 ниже пребудут беззаконницы пред очима твоима: возненавидел еси вся делающыя беззаконие,
пс5:7 погубиши вся глаголющыя лжу: мужа кровей и льстива гнушается Господь.
пс5:8 Аз же множеством милости твоея вниду в дом твой, поклонюся ко храму святому твоему, в страсе твоем.
пс5:9 Господи, настави мя правдою твоею, враг моих ради исправи пред тобою путь мой.
пс5:10 Яко несть во устех их истины, сердце их суетно, гроб отверст гортань их, языки своими льщаху.
пс5:11 Суди им, Боже, да отпадут от мыслей своих: по множеству нечестия их изрини я, яко преогорчиша тя, Господи.
пс5:12 И да возвеселятся вси уповающии на тя, во век возрадуются, и вселишися в них: и похвалятся о тебе любящии имя твое.
пс5:13 Яко ты благословиши праведника, Господи, яко оружием благоволения венчал еси нас.


**

пс5:1 О наследствующем, псалом давиду.

*

Делание возлюбленного, желающего наследить божественное.

**

пс5:2 Глаголы моя внуши, Господи, разумей звание мое.

*

Господи услыши не только звуки моих слов, но и их смыслы (разумей звание мое).

**

пс5:3 Вонми гласу моления моего, Царю мой и Боже мой: яко к тебе помолюся, Господи.

*

Помоги в том смысле, о котором Тебя прошу (вонми гласу).

В том, чтобы исправить соблюдение известных мне твоих повелений (Царю мой), и в том, чтобы научить меня новым (и Боже мой).

Царь устанавливает законы, Бог щедрит.

Именно ради этого и молимся к Богу.

**

пс5:4 Заутра услыши глас мой: заутра предстану ти, и узриши мя:

*

Не слушай меня, когда во мне ночь искушения, но слушай, когда меня просветит божественный свет (заутра), когда разумно предстану Тебе.

Бог видит нас, когда мы обращаемся к Нему.

**

пс5:5 яко Бог не хотяй беззакония ты еси: не приселится к тебе лукавнуяй,

*

Бог не желает беззакония — неразумного, неправильного устроения души.

Всякий уклонившийся от праведного (лукавнуяй) не приближается к Нему.

**

пс5:6 ниже пребудут беззаконницы пред очима твоима: возненавидел еси вся делающыя беззаконие,

*

Бог как бы не видит беззаконных, и не желает видеть.

**

пс5:7 погубиши вся глаголющыя лжу: мужа кровей и льстива гнушается Господь.

*

Бог истинен.

Лжущий по-неразумию обличается неуспешностью (погубиши).

Такой еще может быть спасен в отличие от того, кто лжет разумно с целью навредить другому человеку (муж кровей и льстив).

**

пс5:8 Аз же множеством милости твоея вниду в дом твой, поклонюся ко храму святому твоему, в страсе твоем.

*

Возлюбленный Богом множеством Его милости живет божественной жизнью (вниду в дом твой), упражняется в приобретении духовных плодов (поклонюся ко храму святому твоему) в соблюдении заповедей (в страсе твоем).

**

пс5:9 Господи, настави мя правдою твоею, враг моих ради исправи пред тобою путь мой.

*

Бог учит возлюбленного добродетели (правде).

Нечистые духи (враги) отвлекают нас от пути добродетели, Бог помогает вернуться.

**

пс5:10 Яко несть во устех их истины, сердце их суетно, гроб отверст гортань их, языки своими льщаху.

*

Отвлекают к ложному пустыми размышлениями (сердце их суетно) и словами (гроб отверст гортань их).

**

пс5:11 Суди им, Боже, да отпадут от мыслей своих: по множеству нечестия их изрини я, яко преогорчиша тя, Господи.

*

Следует обратить внимание на свои помышления.

Очистить их от нечестивого.

**

пс5:12 И да возвеселятся вси уповающии на тя, во век возрадуются, и вселишися в них: и похвалятся о тебе любящии имя твое.

*

Все правильно устроившие свое делание (да возвеселятся) уже сейчас обретут Бога  (во век возрадуются).

Бог вселится в них и они явят в себе божественные совершенства (похвалятся о тебе).

**

пс5:13 Яко ты благословиши праведника, Господи, яко оружием благоволения венчал еси нас.

*

Господь учит праведника (благословиши) и помогает ему делать верный выбор (яко оружием благоволения венчал еси нас).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Псалтир » пс.5 *** 05.05.22
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: