[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.18.16-33. Участие в управлении реальностью
Быт.18.16-33. Участие в управлении реальностью
dionisiy1500Дата: Вторник, 28.07.2020, 07:33 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2195
Статус: Offline
быт18:16 Воставше же оттуду мужие, воззреша на лице содома и гоморра: авраам же идяше с ними, провождая их.

быт18:17 Господь же рече: еда утаю аз от авраама раба моего, яже аз творю?

быт18:18 Авраам же бывая будет в язык велик и мног, и благословятся о нем вси языцы земнии:

быт18:19 вем бо, яко заповесть сыном своим и дому своему по себе, и сохранят пути Господни творити правду и суд, яко да наведет Господь на авраама вся, елика глагола к нему.

быт18:20 Рече же Господь: вопль содомский и гоморрский умножися ко мне, и греси их велицы зело:

быт18:21 сошед убо узрю, аще по воплю их грядущему ко мне совершаются: аще же ни, да разумею.

быт18:22 И обратившеся оттуду мужие, приидоша в содом: авраам же еще бяше стояй пред Господем.

быт18:23 И приближився авраам, рече: погубиши ли праведнаго с нечестивым, и будет праведник яко нечестивый?

быт18:24 аще будут пятьдесят праведницы во граде, погубиши ли я? не пощадиши ли всего места пятидесяти ради праведных, аще будут в нем?

быт18:25 никакоже ты сотвориши по глаголу сему, еже убити праведника с нечестивым, и будет праведник яко нечестивый: никакоже, судяй всей земли, не сотвориши ли суда?

быт18:26 Рече же Господь: аще будут в содомех пятьдесят праведницы во граде, оставлю весь град и все место их ради.

быт18:27 И отвещав авраам, рече: ныне начах глаголати ко Господу моему, аз же есмь земля и пепел:


быт18:28 аще же умалятся пятьдесят праведницы в четыредесять пять, погубиши ли четыредесяти пятих ради весь град? И рече: не погублю, аще обрящу тамо четыредесять пять.

быт18:29 И приложи еще глаголати к нему, и рече: аще же обрящутся тамо четыредесять? И рече: не погублю ради четыредесяти.

быт18:30 И рече: что, Господи, аще возглаголю? аще же обрящется тамо тридесять? И рече: не погублю тридесятих ради.

быт18:31 И рече: понеже имам глаголати ко Господу: аще же обрящутся тамо двадесять? И рече: не погублю, аще обрящутся тамо двадесять.

быт18:32 И рече: что, Господи, аще возглаголю еще единою? аще же обрящутся тамо десять? И рече: не погублю десятих ради.

быт18:33 Отиде же Господь, яко преста глаголя ко аврааму: и авраам возвратися на место свое.


*

Служащий Богу подобно аврааму оказывается достойным участвовать в божественном совете (Господь же рече: еда утаю аз от авраама раба моего, яже аз творю).

Господь сообщает аврааму о том, что тщательно исследует обстоятельства греха (сошед убо узрю, аще по воплю их грядущему ко мне совершаются: аще же ни, да разумею).

Исследует пришествием Сына и Духа (обратившеся оттуду мужие, приидоша в содом).

Авраам предлагает Богу не губить тех, кто упражняется в совершенстве. В том совершенстве, что подлежит чувствам (50), или просто в каком-то совершенстве (10).

Бог согласился с мнением авраама.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.18.16-33. Участие в управлении реальностью
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: