[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.18.7-15. Противление сердца
Быт.18.7-15. Противление сердца
dionisiy1500Дата: Вторник, 28.07.2020, 07:31 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2195
Статус: Offline
быт18:7 И тече авраам ко кравам, и взя телца млада и добра, и даде рабу, и ускори приготовити е.

быт18:8 И взя масло, и млеко, и телца, егоже приготова: и предложи им, и ядоша: сам же стояше пред ними под древом.

*

быт18:9 Рече же к нему: где сарра жена твоя? Он же отвещав, рече: се, в сени.

быт18:10 Рече же: (се) возвращаяся прииду к тебе во время сие в часы, и родит сына сарра жена твоя. Сарра же услыша пред дверми сени сущи за ним.

быт18:11 Авраам же и сарра стара (беста,) заматеревшая во днех: и престаша сарре бывати женская.

быт18:12 Разсмеяся же сарра в себе, глаголющи: не у было ми убо доселе, господин же мой стар.

быт18:13 И рече Господь ко аврааму: что яко разсмеяся сарра в себе, глаголющи: еда истинно рожду? аз же состарехся.

быт18:14 Еда изнеможет у Бога слово? в сие время возвращуся к тебе в часы, и будет сарре сын.

быт18:15 Отречеся же сарра, глаголющи: не разсмеяхся: убояся бо. И рече ей: ни, но разсмеялася еси.


*

Если подвижник хранит себя в служении Троице (стояше пред ними под древом), то может ожидать рождение в себе божественного подобия в качестве разумных движений (возвращаяся прииду к тебе во время сие в часы, и родит сына сарра жена твоя).

Выражение «во время сие в часы», думаю, указывает на время служения.

Речь идет не о телесном рождении, но о разумном (еда изнеможет у Бога слово).

В отличие от мнения (ум) жизнь (сердце) противится изменению (отречеся же сарра, глаголющи: не разсмеяхся: убояся бо. И рече ей: ни, но разсмеялася еси).

Почему противится?

Думаю потому, что мыслит телесно.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.18.7-15. Противление сердца
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: