[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.6.1-8. Очищение
Быт.6.1-8. Очищение
dionisiy1500Дата: Четверг, 11.06.2020, 07:05 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
Быт.6.1-8. Очищение

быт6:1 И бысть егда начаша человецы мнози бывати на земли, и дщери родишася им:
быт6:2 видевше же сынове Божии дщери человечи, яко добры суть, пояша себе жены от всех, яже избраша.
быт6:3 И рече Господь Бог: не имать Дух мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть: будут же дние их лет сто двадесять.
быт6:4 Исполини же бяху на земли во дни оны: и потом, егда вхождаху сынове Божии к дщерем человеческим, и раждаху себе: тии бяху исполини, иже от века, человецы именитии.
быт6:5 Видев же Господь Бог, яко умножишася злобы человеков на земли: и всяк помышляет в сердцы своем прилежно на злая во вся дни:
быт6:6 и помысли Бог, яко сотвори человека на земли, и размысли.
быт6:7 и рече Бог: потреблю человека, егоже сотворих, от лица земли, от человека даже до скота, и от гад даже до птиц небесных: зане размыслих, яко сотворих я.
быт6:8 Ное же обрете благодать пред Господем Богом.


*

Писание показывает нам два родословия. 

То, которое идет от сифа, и то, которое от каина.

Подвижничество в первом и возвращение в богопознание угодно Богу. Подвизающиеся в нем названы «сынами божьими»

Напротив, подвизающиеся в родословии каина неугодны. Равно неугодны и образы жизни (дщери человеческие), которые они изобрели.

*

Подвизающиеся в богопознании должны иметь соответствующую жизнь.

Неправедно, когда христианин живет в навыке греха.

Как обладающий духовной властью он распространяет (бывает примером) свой грех на всю вселенную (исполин, человек именитый).

От таких бывает отнят Дух Божий, который учит добродетели (не имать Дух мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть).

*

Чтобы очистить подвижника от его нечистоты, Господь устроил для него особое искушение (потоп).

Цель потопа очистить подвижника 

от неправедного устроения (человеки), 

от неправедных деланий души (скоты),  

от нечистых помыслов (гады)

и от неправедных мнений о божественном (птиц небесные).

*

А если кто-то не очиститься?  Такой, думаю, погибнет от спасения вместе со своей нечистотой.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.6.1-8. Очищение
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: