[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Иоанна » * ин.5.24-30. Родительская суббота
* ин.5.24-30. Родительская суббота
dionisiy1500Дата: Вторник, 12.03.2024, 04:17 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2196
Статус: Offline
ин.5.24-30. Родительская суббота

( к размышлению)

1сол4:13 Не хощу же вас, братие, не ведети о умерших, да не скорбите, якоже и прочии не имущии упования.
1сол4:14 Аще бо веруем, яко Иисус умре и воскресе, тако и Бог умершыя во Иисусе приведет с ним.
1сол4:15 Сие бо вам глаголем словом Господним, яко мы живущии, оставшии в пришествие Господне, не имамы предварити умерших:
1сол4:16 яко сам Господь в повелении, во гласе архангелове и в трубе Божии снидет с небесе, и мертвии о Христе воскреснут первее:
1сол4:17 потом же мы, живущии оставшии, купно с ними восхищени будем на облацех в сретение Господне на воздусе, и тако всегда с Господем будем.
1сол4:18 Темже утешайте друг друга в словесех сих.


*

Апостол говорит об «умерших во Иисусе»

Думаю, это те кто причастны Ему в делах, разумениях и расположениях.

**

ин5:24 Аминь, аминь глаголю вам, яко слушаяй словесе моего и веруяй пославшему мя имать живот вечный, и на суд не приидет, но прейдет от смерти в живот.
ин5:25 Аминь, аминь глаголю вам, яко грядет час, и ныне есть, егда мертвии услышат глас Сына Божия и услышавше оживут.
ин5:26 Якоже бо Отец имать живот в себе, тако даде и Сынови живот имети в себе
ин5:27 и область даде ему и суд творити, яко Сын Человечь есть.
ин5:28 Не дивитеся сему: яко грядет час, в оньже вси сущии во гробех услышат глас Сына Божия,
ин5:29 и изыдут сотворшии благая в воскрешение живота, а сотворшии злая в воскрешение суда.
ин5:30 Не могу аз о себе творити ничесоже. Якоже слышу, сужду, и суд мой праведен есть, яко не ищу воли моея, но воли пославшаго мя Отца.


*

Живот вечный имеют верующие в Бога  и послушные словам Христа.

Все, кто услышат проповедь евангелия и станут подвизаться, оживут.

Оживут, чтобы сотворить благое.

*

Господь в приличное время (при отходе от мира) посещает живущих в телесном и судит их.
Все, что в них благое, переводит в воскрешение живота (в дух), а злое — в воскрешение суда.

*

Думаю, Церковь молится о том, что воскрешение суда было не столько мучением, сколько обучением.

Потому просит места просветительного, богатого обучением и утешением (в ме́сте све́тле, в ме́сте зла́чне, в ме́сте поко́йне) и доступа к благодати (вся́кое согреше́ние, соде́янное и́ми сло́вом, или́ де́лом, или́ помышле́нием, я́ко благи́й человеколю́бец Бог, прости́).

**

Бо́же духо́в и вся́кия пло́ти, сме́рть попра́вый и диа́вола упраздни́вый, и живо́т мiру Твоему́ дарова́вый: Сам, Го́споди, упоко́й ду́ши усо́пших рабо́в Твои́х имярек], в ме́сте све́тле, в ме́сте зла́чне, в ме́сте поко́йне, отню́дуже отбеже́ боле́знь, печа́ль и воздыха́ние. Вся́кое согреше́ние, соде́янное и́ми сло́вом, или́ де́лом, или́ помышле́нием, я́ко благи́й человеколю́бец Бог, прости́, я́ко несть челове́к, и́же жив бу́дет и не согреши́т. Ты бо Еди́н кроме́ греха́, пра́вда Твоя́ пра́вда во ве́ки, и сло́во Твое́ и́стина.
Возглас: Я́ко Ты еси́ воскресе́ние и живо́т, и поко́й усо́пших рабо́в Твои́х имярек], Христе́ Бо́же наш, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, со безнача́льным Твои́м Отце́м, и пресвяты́м и благи́м и животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.


**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Иоанна » * ин.5.24-30. Родительская суббота
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: