[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Луки » лк.5.17-26. Отцы
лк.5.17-26. Отцы
dionisiy1500Дата: Суббота, 27.01.2024, 20:51 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
лк.5.17-26. Отцы

лк5:17 И бысть во един от дний, и той бе учя: и беху седяще фарисее и законоучителие, иже беху пришли от всякия веси галилейския и иудейския и Иерусалимския: и сила Господня бе изцеляющи их:
лк5:18 и се, мужие носяще на одре человека, иже бе разслаблен, и искаху внести его и положити пред ним:
лк5:19 и не обретше куде внести его народа ради, взлезше на храм, сквозе скуделы низвесиша его со одром на среду пред Иисуса.
лк5:20 И видев веру их, рече ему: человече, оставляюттися греси твои.
лк5:21 И начаша помышляти книжницы и фарисее, глаголюще: кто есть сей, иже глаголет хулы? кто может оставляти грехи, токмо един Бог?
лк5:22 Разумев же Иисус помышления их, отвещав рече к ним: что помышляете в сердцах ваших?
лк5:23 что есть удобее рещи: оставляюттися греси твои? или рещи: востани и ходи?
лк5:24 но да увесте, яко власть имать Сын Человеческий на земли отпущати грехи, рече разслабленному: тебе глаголю: востани, и возми одр твой, и иди в дом твой.
лк5:25 И абие востав пред ними, взем, на немже лежаше, иде в дом свой, славя Бога.
лк5:26 И ужас прият всех, и славляху Бога: и исполнишася страха, глаголюще, яко видехом преславная днесь.


*

Дух есть источник бытия всего сотворенного. 

«быт1:2 Земля же бе невидима и неустроена, и тма верху бездны, и Дух Божий ношашеся верху воды»

*

Человек не может сотворить ничего божественного (расслаблен), если не имеет Святого Духа.

*

Святой Дух подается только в Господе Иисусе Христе. 

Имя Христос указывает на то, что Он помазан Им.

*

Кто может принести такого расслабленного пред Господа Иисуса.

Думаю, это делают Авраам, Исаак, Иаков … Матфей, Марк, Лука, Иоанн и другие отцы, которым мы подражаем, и которые приводят нас в себе к Господу Иисусу.

Господь видит их веру и ради нее оставляет нам наши грехи.

После оставления мы имеем доступ к божественной благодати и можем подвизаться в обретении Небесного Царства (рече разслабленному: тебе глаголю: востани, и возми одр твой, и иди в дом твой).

*

Когда я стал ходить в церковь, старец благословил меня учить наизусть Евангелие.

А когда пришел в монастырь, Богородица (в видении) благословила меня изучать Библию.

*

Почему божественная сила исцеляла фарисеев и книжников, хотя они не верили в то, что Иисус есть Бог.

Думаю, потому, что фарисеи, пусть и телесно, но тщательно, исполняли заповеди Закона, а книжники тщательно, но буквально, изучали Закон и Пророков.

*

Подобные им верят только своему телесному опыту.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Луки » лк.5.17-26. Отцы
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: