[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Луки » * лк.1.39-56. Синергия. Покаяние и Исповедание
* лк.1.39-56. Синергия. Покаяние и Исповедание
dionisiy1500Дата: Четверг, 28.12.2023, 02:30 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2196
Статус: Offline
лк.1.39-56. Синергия. Покаяние и Исповедание

лк1:39 Воставши же Мариамь во дни тыя, иде в горняя со тщанием, во град иудов:
лк1:40 и вниде в дом захариин и целова елисаветь.


*

Когда Бог вспомнит человека (захария), и тот сознает неправедность бесплодия в своем служении (елисавета) действием божественной благодати (иоанн), а разрешение бесплодия в  благодати Господа Иисуса Христа (мариам).

Спасение есть синергия — соединение служения и божественной благодати (елисавета + мария).

В хвалении Сущего (во град иудов).

**

лк1:41 И бысть яко услыша елисаветь целование Мариино, взыграся младенец во чреве ея: и исполнися Духа свята елисаветь,
лк1:42 и возопи гласом велиим, и рече: благословена ты в женах, и благословен плод чрева твоего:
лк1:43 и откуду мне сие, да приидет Мати Господа моего ко мне?
лк1:44 се бо, яко бысть глас целования твоего во ушию моею, взыграся младенец радощами во чреве моем:
лк1:45 и блаженна веровавшая, яко будет совершение глаголанным ей от Господа.


*

Божественная жизнь подает Духа, и покаянию и всему служению человека (взыграся младенец во чреве ея: и исполнися Духа свята елисаветь).

Дух бывает явно виден человеку (взыграся).

*

Возвышенная жизнь и ее Плод бывают источниками разумного движения к Богу ( благословена ты в женах, и благословен плод чрева твоего).

«Взыграние» и «глас» свидетельствуют составу человека об этом.

**

лк1:46 И рече Мариамь: величит душа моя Господа,
лк1:47 и возрадовася дух мой о Бозе спасе моем:
лк1:48 яко призре на смирение рабы своея: се бо, отныне ублажат мя вси роди:
лк1:49 яко сотвори мне величие сильный, и свято имя его:
лк1:50 и милость его в роды родов боящымся его:
лк1:51 сотвори державу мышцею своею: расточи гордыя мыслию сердца их?
лк1:52 низложи сильныя со престол, и вознесе смиренныя:
лк1:53 алчущыя исполни благ и богатящыяся отпусти тщы:
лк1:54 восприят израиля отрока своего, помянути милости,
лк1:55 якоже глагола ко отцем нашым, аврааму и семени его до века.


*

Христианину прилично предпочитать божественные совершенства Сущего (величит душа моя Господа) и радоваться действиям Духа.

Почему?

Ради Его спасительного попечения о нас (яко призре на смирение рабы своея).

Дарования божественной жизни (се бо, отныне ублажат мя вси роди) и победы в причастии
божественной силе (яко сотвори мне величие сильный) в упражнении в божественных совершенствах (и свято имя его).

*

Спасение бывает разумно всем желающим приобрести божественные совершенства, и каждому в отдельности, и всем вместе (и милость его в роды родов боящымся его).

В чем?

В утверждении или не утверждении устроения человека (сотвори державу мышцею своею).

Разрушая считающих себя живущими праведно  (расточи гордыя мыслию сердца их) и низводя считающих, что имеют правильные мнения (низложи сильныя со престол).

Напротив, делая лучше желающих исправить свою жизнь и свои мнения (и вознесе смиренныя).

Совершенно исполняя желающих божественных совершенств (алчущыя исполни благ) и, напротив, оставляя ни с чем полагающих себя совершенными (и богатящыяся отпусти тщы).

*

Так бывает для всех верующих (восприят израиля отрока своего, помянути милости).

Не как случиться, в образах бывших с отцами (якоже глагола ко отцем нашым).

С теми, кто подобен аврааму (аврааму и семени его до века).

*

Осознав свой грех, постараемся, следует исправить его пока с нами божественная благодать (пребысть же Мариамь с нею яко три месяцы и возвратися в дом свой).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Луки » * лк.1.39-56. Синергия. Покаяние и Исповедание
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: