[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » мк.9.1-10. Сей есть Сын мой возлюбленный
мк.9.1-10. Сей есть Сын мой возлюбленный
dionisiy1500Дата: Понедельник, 31.10.2016, 10:46 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
мк9:1 И глаголаше им: аминь глаголю вам, яко суть нецыи от зде стоящих, иже не имут вкусити смерти, дондеже видят Царствие Божие пришедшее в силе.
мк9:2 И по шести днех поят Иисус петра и иакова и иоанна, и возведе их на гору высоку особь едины: и преобразися пред ними.
мк9:3 И ризы его быша блещащяся, белы зело яко снег, яцех же не может белилник убелити на земли.
мк9:4 И явися им илиа с моисеем: и беста со Иисусом глаголюща.
мк9:5 И отвещав петр глагола Иисусови: равви, добро есть нам зде быти: и сотворим кровы три, тебе един, и моисееви един, и илии един.
мк9:6 Не ведяше бо, что рещи: бяху бо пристрашни.
мк9:7 И бысть облак осеняя их: и прииде глас из облака, глаголя: сей есть Сын мой возлюбленный, того послушайте.
мк9:8 И внезапу воззревше, ктому ни когоже видеша, токмо Иисуса единаго с собою.
мк9:9 Сходящым же им с горы, запрети им, да ни комуже поведят, яже видеша, токмо егда Сын Человеческий из мертвых воскреснет.
мк9:10 И слово удержаша в себе, стязающеся, что есть, еже из мертвых воскреснути.


*

Как понять глас Отца из облака Духа?

Прежде я понимал эти слова в том смысле, чтобы выбрать одного из трех.

Сейчас мне кажется, правильнее их понимать в том смысле, что следует видеть Христа и в Законе (моисей), и в Пророках (илия), и в Евангелии.

*

Кто может видеть Царство, пришедшее в силе?

Думаю, тот из учеников, кто твердо (петр = камень) пребывает (живет) в силе (смыслах) образов божественного смотрения (иаков) и в божественной благодати (иоанн = божия благодать).

*

Почему по шести днех?

В шестой день Бог сотворил человека по-своему образу и подобию.

Образ и подобие Отца есть Сын.

А Сын есть Господь сил.  «Господи сил с нами буди»

*

Почему о Преображении не следовало никому говорить прежде Воскресения?

Закон и Пророки воскреснут в силе вместе с Христом и тогда их сможет разумно увидеть (понять) всякий ученик, твердо пребывающий в божественной силе и благодати. 

*

Почему Преображение показано избранным апостолом прежде Страсти и Воскресения?

Думаю, для того, чтобы память о Преображении сохранила их от отчаяния во время Страсти.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » мк.9.1-10. Сей есть Сын мой возлюбленный
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: