[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.8.27-31. Христос (похвала Богородицы)
* мк.8.27-31. Христос (похвала Богородицы)
dionisiy1500Дата: Четверг, 25.04.2024, 08:41 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2201
Статус: Offline
мк.8.27-31. Христос (похвала Богородицы)

мк8:27 И изыде Иисус и ученицы его в веси кесарии филипповы: и на пути вопрошаше ученики своя, глаголя им: кого мя глаголют человецы быти?
мк8:28 Они же отвещаша: иоанна крестителя: и инии илию: друзии же единаго от пророк.
мк8:29 И той глагола им: вы же кого мя глаголете быти? Отвещав же петр глагола ему: ты еси Христос.
мк8:30 И запрети им, да ни комуже глаголют о нем.
мк8:31 И начат учити их, яко подобает Сыну Человеческому много пострадати, и искушену быти от старец и архиерей и книжник, и убиену быти, и в третий день воскреснути.


*

Имя «Иисус» указывает на спасение от грехов, а имя «Христос»  - на помазание Духом.

*

Человек спасается верой в Господа Иисуса.

Верить следует правильно.

Полагать Господа ни покаянием (иоанн), ни силой (илия), ни (…) , но подателем Святого Духа (Христос), который исходит от Отца и подается в Сыне.

*

Господь сотворил Божественное Смотрение Спасения, а потом послал в него Святой Дух.

*

Почему Господь сказал о своем страдании и смерти ученикам, а другим не велел говорить до воскресения.

Думаю, чтобы избранные ученики «легче» поняли и пережили предстоящие страсти в отсутствии помощи Духа.

После воскресения понимать страсти помогает просвещение Духа.

*

Для чего так следует понимать?

Думаю, для перехода от дел (марфа) к вере (мария).

*

лк10:38 Бысть же ходящым им, и сам вниде в весь некую: жена же некая именем марфа прият его в дом свой:
лк10:39 и сестра ей бе нарицаемая мариа, яже и седши при ногу Иисусову, слышаше слово его.
лк10:40 Марфа же молвяше о мнозе службе, ставши же рече: Господи, не брежеши ли, яко сестра моя едину мя остави служити? рцы убо ей, да ми поможет.
лк10:41 Отвещав же Иисус рече ей: марфо, марфо, печешися и молвиши о мнозе,
лк10:42 едино же есть на потребу. Мариа же благую часть избра, яже не отимется от нея.


**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.8.27-31. Христос (похвала Богородицы)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: