[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.14.32-42. Моление о чаше. Гефсимания
* мк.14.32-42. Моление о чаше. Гефсимания
dionisiy1500Дата: Воскресенье, 26.11.2023, 04:20 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
мк.14.32-42. Моление о чаше. Гефсимания

мк14:32 И приидоша в весь, ейже имя гефсиманиа: и глагола учеником своим: седите зде, дондеже шед помолюся.
мк14:33 И поят петра и иакова и иоанна с собою: и начат ужасатися и тужити.
мк14:34 И глагола им: прискорбна есть душа моя до смерти: будите зде и бдите.
мк14:35 И прешед мало, паде на земли и моляшеся, да, аще возможно есть, мимо идет от него час:
мк14:36 и глаголаше: авва Отче, вся возможна тебе: мимо неси от мене чашу сию: но не еже аз хощу, но еже ты.
мк14:37 И прииде, и обрете их спящих, и глагола петрови: симоне, спиши ли? не возмогл еси единаго часа побдети?
мк14:38 бдите и молитеся, да не внидете в напасть: дух убо бодр, плоть же немощна.
мк14:39 И паки шед помолися, тожде слово рек.
мк14:40 И возвращься обрете я паки спящя: бяху бо очеса им тяготна: и не ведяху, что быша ему отвещали.
мк14:41 И прииде третицею и глагола им: спите прочее и почивайте: приспе конец, прииде час: се, предается Сын Человеческий в руки грешником:
мк14:42 востаните, идем: се, предаяй мя приближися.


*

Имя Гефсимания означает «масличное точило»

Елей, думаю, есть образ «милости»

Милость же есть «исполненное любви расположение к ближнему, находящемуся в скорбных обстоятельствах, с печалию»

*

Переживание такое бывает всегда, когда старший или больший желает  младшему или меньшему доброе и помогает ему в этом.

Полагает душу ради спасения других.

Вместе переживает находящее искушение (чашу).

*

Господь Иисус сопереживает (бывает милостив) всем христианам.

Желает, чтобы и другие было такими (бдите и молитеся, да не внидете в напасть: дух убо бодр, плоть же немощна).

Думаю, никакой человек не может сопереживать без помощи Духа (прииде, и обрете их спящих, и глагола петрови: симоне, спиши ли? не возмогл еси единаго часа побдети?).

В Луке: «ангел укрепляше»

Искушение сопереживания бывает, думаю, в делании, разумении и расположении (прииде третицею).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.14.32-42. Моление о чаше. Гефсимания
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: