[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.5.21-41. Образы христианской жизни
* мк.5.21-41. Образы христианской жизни
dionisiy1500Дата: Суббота, 10.06.2023, 10:00 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
мк5:21 И прешедшу Иисусу в корабли паки на он пол, собрася народ мног о нем. И бе при мори.
мк5:22 И се, прииде един от архисинагог, именем иаир, и видев его, паде при ногу его
мк5:23 и моляше его много, глаголя, яко дщи моя на кончине есть: да пришед возложиши на ню руце, яко да спасется и жива будет.
мк5:24 И иде с ним: и по нем идяху народи мнози и угнетаху его.
мк5:25 И жена некая сущи в точении крове лет дванадесяте,
мк5:26 и много пострадавши от мног врачев, и издавши своя вся, и ни единыя пользы обретши, но паче в горшее пришедши:
мк5:27 слышавши о Иисусе, пришедши в народе созади, прикоснуся ризе его:
мк5:28 глаголаше бо, яко, аще прикоснуся ризам его, спасена буду.
мк5:29 И абие изсякну источник крове ея: и разуме телом, яко изцеле от раны.
мк5:30 И абие Иисус разуме в себе силу изшедшую от него, (и) обращься в народе, глаголаше: кто прикоснуся ризам моим?
мк5:31 И глаголаху ему ученицы его: видиши народ угнетающь тя, и глаголеши: кто прикоснуся мне?
мк5:32 И обглядаше видети сотворшую сие.
мк5:33 Жена же убоявшися и трепещущи, ведящи, еже бысть ей, прииде и припаде к нему и рече ему всю истину.
мк5:34 Он же рече ей: дщи, вера твоя спасе тя: иди в мире и буди цела от раны твоея.
мк5:35 Еще ему глаголющу, (и) приидоша от архисинагога, глаголюще, яко дщи твоя умре: что еще движеши учителя?
мк5:36 Иисус же абие слышав слово глаголемое, глагола архисинагогови: не бойся, токмо веруй.
мк5:37 И не остави по себе ни единаго ити, токмо петра и иакова и иоанна брата иаковля.
мк5:38 И прииде в дом архисинагогов и виде молву, плачущыяся и кричащыя много.
мк5:39 И вшед глагола им: что молвите и плачетеся? отроковица несть умерла, но спит.
мк5:40 И ругахуся ему. Он же изгнав вся, поят отца отроковицы и матерь, и иже (беху) с ним, и вниде, идеже бе отроковица лежащи.
мк5:41 И емь за руку отроковицу, глагола ей: талифа куми: еже есть сказаемо: девице, тебе глаголю, востани.
мк5:42 И абие воста девица и хождаше: бе бо лет двоюнадесяте. И ужасошася ужасом велиим.
мк5:43 И запрети им много, да никтоже увесть сего, и рече: дадите ей ясти.


*

Иаир (кого Бог возбуждает, поощряет, просвещает).

*

Евангелие рассказывает здесь о двух женах, двух образах жизни.

*

Кровоточивая жена есть образ жизни (или души) неразумного (новоначального) подвижника, который не может зачать духовных плодов.

Двенадцать лет, думаю, указывают на «доброту иаковлю»

Почему не может зачать?

Потому что ищет помощи не от Христа (много пострадавши от мног врачев, и издавши своя вся, и ни единыя пользы обретши, но паче в горшее пришедши).

Чтобы спастись от такой беды, должно следовать за Христом в том, что есть (пришедши в народе созади), и начать учиться божественным вещам (прикоснуся ризе его).

Следует верить, что это поможет нам.

Учиться деятельно, покаянием и исповеданием (жена же убоявшися и трепещущи, ведящи, еже бысть ей, прииде и припаде к нему и рече ему всю истину).

Так делающий бывает усыновлен Богом, имеет мир и спасение.

*

Кроме подвижников, занятых собой, бывают подвижники, пасущие других (архисинагог).

Бывает, что им не получается жить так, как они желают (дщи моя на кончине есть).

Они несут не только свой дух, но и духи других.

Господь посещает жизнь старейшин в соблюдении заповедей (отец отроковицы) и уставов Церкви (мать отроковицы), в твердом (петр) предпочтении (иаков) божественного и участии в Таинствах (иоанн).

Следует воздерживаться от молвы, плача и криков. ?

Если желаем возрастать в блаженной жизни ей следует жить (дадите ей ясти).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Евангелие от Марка » * мк.5.21-41. Образы христианской жизни
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: