[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Об отношении к брату
Об отношении к брату
dionisiyДата: Среда, 21.11.2012, 13:25 | Сообщение # 1
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 651
Статус: Offline
Мф.5.20-26.

20 глаголю бо вам, яко аще не избудет правда ваша паче книжник и фарисей, не внидете в Царствие небесное.
21 Слышасте, яко речено бысть древним: не убиеши: иже (бо) аще убиет, повинен есть суду.
22 Аз же глаголю вам, яко всяк гневаяйся на брата своего всуе повинен есть суду: иже бо аще речет брату своему: рака, повинен есть сонмищу: а иже речет: уроде, повинен есть геенне огненней.
23 Аще убо принесеши дар твой ко олтарю и ту помянеши, яко брат твой имать нечто на тя:
24 остави ту дар твой пред олтарем и шед прежде смирися с братом твоим, и тогда пришед принеси дар твой.
25 Буди увещаваяся с соперником твоим скоро, дондеже еси на пути с ним, да не предаст тебе соперник судии, и судия тя предаст слузе, и в темницу ввержен будеши:
26 аминь глаголю тебе: не изыдеши оттуду, дондеже воздаси последний кодрант.


***

Господь обращает внимание на три отношения к брату:

Гневаться: раздражаться, спорить, обижаться, помнить зло, мстить.

Не почитать. Сказать «рака» означает, именно, неуважительное отношение. Все равно, что сказать: «Эй, ты»

Сомневаться в разумности. Назвать брата «уроде» означает назвать его не умным.

***

Никакая вещь не бывает случайно, но Премудростью Бога и Его Промыслом.

Через брата Бог говорит с нами.

Явление брата всегда возмущает нас. В противном случае мы бы брата не заметили вовсе.

Когда заметим в себе признаки гнева, то постараемся угасить возмущение покаянием и молитвой, пока возмущение совсем не похитило божественное послание.

Молитва просветит нас и сделает понятными смыслы божественных слов.

Явившиеся смыслы следует почтить более своего прежнего мнения.

Не следует думать, что брат является просто так, случайно, без смысла.

***

Неправильным отношениям последуют соответствующие следствия:

Гневающийся не исправиться, и будет осужден (повинен есть суду).

Не почитающего брата, не примут в причастие Небесного Иерусалима (повинен есть сонмищу).

Тот, кто не хочет видеть божественную премудрость, из света будет перемещен в огонь (повинен есть геенне огненней).

***

Кого считать братом?

«46 Еще же ему глаголющу к народом, се, Мати (его) и братия его стояху вне, ищуще глаголати ему.
47 Рече же некий ему: се, Мати твоя и братия твоя вне стоят, хотяще глаголати тебе.
48 Он же отвещав рече ко глаголющему ему: кто есть Мати моя, и кто суть братия моя?
49 И простер руку свою на ученики своя, рече: се, Мати моя и братия моя:
50 иже бо аще сотворит волю Отца моего, иже есть на небесех, той брат мой, и сестра, и Мати (ми) есть» Мф.12.46-50.


***


Простите ... Прошу Ваших молитв.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Об отношении к брату
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: