[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Об исцелении духа
Об исцелении духа
dionisiyДата: Среда, 22.06.2011, 19:52 | Сообщение # 1
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 651
Статус: Offline
Мф.12.9-21.

9 И прешед оттуду, прииде на сонмище их.
10 И се, человек бе ту, руку имый суху. И вопросиша его, глаголюще: аще достоит в субботы целити? да на него возглаголют.
11 Он же рече им: кто есть от вас человек, иже имать овча едино, и аще впадет сие в субботы в яму, не имет ли е и измет?
12 кольми убо лучши есть человек овчате? темже достоит в субботы добро творити.
13 Тогда глагола человеку: простри руку твою. И простре: и утвердися цела яко другая.
14 Фарисее же шедше совет сотвориша на него, како его погубят. Иисус же разумев отиде оттуду.
15 И по нем идоша народи мнози, и изцели их всех:
16 и запрети им, да не яве его творят:
17 яко да сбудется реченное исаием пророком, глаголющим:
18 се, отрок мой, егоже изволих, возлюбленный мой, наньже благоволи душа моя: положу Дух мой на нем, и суд языком возвестит:
19 не преречет, ни возопиет, ниже услышит кто на распутиих гласа его:
20 трости сокрушенны не преломит и лена внемшася не угасит, дондеже изведет в победу суд:
21 и на имя его языцы уповати имут.


***

Господь Иисус сделал милость новым духовным служением.

Единственным (овча едино).

Человек оказался немощным для того, чтобы быть милостивым (руку имый суху).

Он изучает слова Писания, для чего приходит в сонмище, но не делает их частью своего духа, не возрастает через них в Христа.

Возрастание в духе Господь Иисус объявляет делом, достойным дня покоя (темже достоит в субботы добро творити), и предлагает немедленно приступить к упражнению (простри руку твою).

Упражнение (и простре) исцеляет дух человека (и утвердися цела яко другая).

Те, кто не стали упражняться (фарисеи), вместо того, чтобы полюбить Господа, возненавидели Его, а все послушавшиеся (по нем идоша) были исцелены Им. Впрочем, с запрещением говорить об этом (да не яве его творят).

***

Господь Иисус есть удивительнейший учитель.

Пусть даже человек совсем изуродован дьяволом (трость сокрушенна), или вера в нем еле теплится (лен внемшийся), но Иисус все равно спасет его (изведет в победу суд).

Спасает не размышлениями (преречет), не величиной скорбей (возопиет), не премудростью диалогов (ниже услышит кто на распутиих гласа его), но благодатью Святого Духа (положу Дух мой на нем).

В Господе Иисусе благоволение Отца к человеку. В Нем человек становится возлюбленным Отцу.

Имя Христа (знание о Нем) есть единственное наше упование. Его мы познаем и в нем упражняемся.

***


Простите ... Прошу Ваших молитв.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Матфея » Об исцелении духа
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: