[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » О Ветхом Завете
О Ветхом Завете
dionisiy1500Дата: Суббота, 17.05.2014, 07:42 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
В одной из последних тем мной было сказано:

«К чему нам, которые живем в Новом Завете, пользоваться смыслами Ветхого»

***

Подумал, что мои слова можно понять, как совершенное отрицание Ветхого Завета, и потому решил их уточнить.

***

Не следует пользоваться смыслами Ветхого Завета, понимаемого ветхозаветно, но следует тщательно изучать слова Ветхого Завета, понимая их новозаветно.

Иоан.4.23-24.

«23 но грядет час, и ныне есть, егда истиннии поклонницы поклонятся Отцу духом и истиною: ибо Отец таковых ищет покланяющихся ему:
24 Дух (есть) Бог: и иже кланяется ему, духом и истиною достоит кланятися»


Полагают (Горский), что Писание можно разделить на откровение Отца (Ветхий Завет), Сына и Духа (Новый).

В таком понимании поклонимся Отцу, когда соединим все ветхозаветное в Сыне (в Истине) и исполним Духом.

Иез.37.

«1 И бысть на мне рука Господня, и изведе мя в Дусе Господни и постави мя среде поля: се же бяше полно костей человеческих:
2 и обведе мя окрест их около, и се, многи зело на лицы поля, и се, сухи зело.
3 И рече ко мне: сыне человечь, оживут ли кости сия? И рекох: Господи Боже, ты веси сия.
4 И рече ко мне: сыне человечь, прорцы на кости сия и речеши им: кости сухия, слышите слово Господне:
5 се глаголет адонаи Господь костем сим: се, аз введу в вас дух животен
6 и дам на вас жилы, и возведу на вас плоть и простру по вам кожу, и дам дух мой в вас, и оживете и увесте, яко аз есмь Господь.
7 И прорекох, якоже заповеда ми Господь. И бысть глас внегда ми пророчествовати, и се, трус, и совокупляхуся кости, кость к кости, каяждо ко составу своему.
8 И видех, и се, быша им жилы, и плоть растяше, и восхождаше (и протяжеся) им кожа верху, духа же не бяше в них.
9 И рече ко мне: прорцы о дусе, прорцы, сыне человечь, и рцы духови: сия глаголет адонаи Господь: от четырех ветров прииди, душе, и вдуни на мертвыя сия, и да оживут.
10 И прорекох, якоже повеле ми, и вниде в ня дух жизни, и ожиша и сташа на ногах своих, собор мног зело.
11 И рече Господь ко мне глаголя: сыне человечь, сия кости весь дом израилев есть, тии бо глаголют: сухи быша кости нашя, погибе надежда наша, убиени быхом.
12 Того ради прорцы (сыне человечь) и рцы к ним: сия глаголет адонаи Господь: се, аз отверзу гробы вашя и изведу вас от гроб ваших, людие мои, и введу вы в землю израилеву:
13 и увесте, яко аз есмь Господь, внегда отверсти ми гробы вашя, еже возвести ми вас от гробов ваших, людие мои: и дам дух мой в вас, и живи будете,
14 и поставлю вы на земли вашей, и увесте, яко аз Господь: глаголах и сотворю, глаголет адонаи Господь»


***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » О Ветхом Завете
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: