[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » Совершенство человека
Совершенство человека
dionisiy1500Дата: Пятница, 19.07.2013, 06:06 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Иоан.1.29-39.

29 Во утрий (же) виде иоанн Иисуса грядуща к себе и глагола: се, агнец Божий, вземляй грехи мира:
30 сей есть, о немже аз рех: по мне грядет муж, иже предо мною бысть, яко первее мене бе:
31 и аз не ведех его: но да явится израилеви, сего ради приидох аз водою крестя.
32 И свидетелствова иоанн, глаголя, яко видех Духа сходяща яко голубя с небесе, и пребысть на нем:
33 и аз не ведех его: но пославый мя крестити водою, той мне рече: над негоже узриши Духа сходяща и пребывающа на нем, той есть крестяй Духом святым:
34 и аз видех и свидетелствовах, яко сей есть Сын Божий.
35 Во утрий (же) паки стояше иоанн, и от ученик его два.
36 И узрев Иисуса грядуща, глагола: се, агнец Божий.


Христа показывает человеку божественная благодать (Иоанн Креститель).

37 И слышаста его оба ученика глаголющаго, и по Иисусе идоста.

Кто слышит ее (благодать), тот последует (по Иисусе идоста) Христу.

38 Обращься же Иисус и видев я по себе идуща, глагола има: чесо ищета? Она же реста ему: равви, еже глаголется сказаемо учителю, где живеши?

Если человек следует Христу, то Тот исполняет его желание в познании божественных вещей.

39 (И) глагола има: приидита и видита. Приидоста и видеста, где живяше, и у него пребыста день той.

Следование Христу доставляет очевидность божественных вещей (видеста, где живяше).

Бе же час яко десятый.

Пребывание с Ним есть совершенство человека (час десятый).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » Совершенство человека
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: