[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » Фома-близнец
Фома-близнец
dionisiy1500Дата: Вторник, 28.05.2013, 16:47 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Иоан.20.19-31.

19 Сущу же позде в день той во едину от суббот, и дверем затворенным, идеже бяху ученицы (его) собрани, страха ради иудейска, прииде Иисус и ста посреде и глагола им: мир вам.
20 И сие рек, показа им руце (и нозе) и ребра своя. Возрадовашася убо ученицы, видевше Господа.
21 Рече же им Иисус паки: мир вам: якоже посла мя Отец, и аз посылаю вы.
22 И сие рек, дуну и глагола им: приимите Дух свят:
23 имже отпустите грехи, отпустятся им: и имже держите, держатся.
24 Fома же, един от обоюнадесяте, глаголемыи близнец, не бе (ту) с ними, егда прииде Иисус.
25 Глаголаху же ему друзии ученицы: видехом Господа. Он же рече им: аще не вижу на руку его язвы гвоздинныя, и вложу перста моего в язвы гвоздинныя, и вложу руку мою в ребра его, не иму веры.
26 И по днех осмих паки бяху внутрь ученицы его, и фома с ними. Прииде Иисус дверем затворенным, и ста посреде (их) и рече: мир вам.
27 Потом глагола фоме: принеси перст твой семо и виждь руце мои: и принеси руку твою и вложи в ребра моя: и не буди неверен, но верен.
28 И отвеща фома и рече ему: Господь мой и Бог мой.
29 глагола ему Иисус: яко видев мя, веровал еси: блажени не видевшии и веровавше.
30 Многа же и ина знамения сотвори Иисус пред ученики своими, яже не суть писана в книгах сих:
31 сия же писана быша, да веруете, яко Иисус есть Христос Сын Божий, и да верующе живот имате во имя его.


***

Имя Фома означает «близнец»

Какой в этом смысл?

Апостолу Фоме было недостаточно свидетельства других апостолов о воскресении Христа: «Аще не вижу на руку его язвы гвоздинныя, и вложу перста моего в язвы гвоздинныя, и вложу руку мою в ребра его, не иму веры» Он хотел иметь свидетельство собственных чувств, и Господь исполнил желание Фомы: «Принеси перст твой семо и виждь руце мои: и принеси руку твою и вложи в ребра моя: и не буди неверен, но верен»

Опыт осязания язв Христа дал Фоме какую-то особенную личную веру: «Господь мой и Бог мой»

Мой, а не Бог, например, апостола Петра.  В том же смысле говорил у Иордана пророк Елисей: «Господь Бог Илиин»

Фома познал Христа не только внешне, но и внутренне.

Все подвижники, которые познали Христа подобно Фоме, похожи друг на друга, как братья-близнецы ради Христа, образ которого они приняли.

***

Богу нашему слава. Аминь.


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Вторник, 28.05.2013, 16:56 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Подобно Фоме познавал Господа апостол Павел:

"15 Рече же к нему Господь: иди, яко сосуд избран ми есть сей, пронести имя мое пред языки и царьми и сынми израилевыми:
16 аз бо скажу ему, елика подобает ему о имени моем пострадати"
  Деян.9.15-16.

Сам же Павел писал: "Кто с ним (с Христом) постраждет, тот с ним и прославится"


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Евангелие от Иоанна » Фома-близнец
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: