[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Исход » Десять заповедей, данных Моисею, и заповеди любви Евангелия
Десять заповедей, данных Моисею, и заповеди любви Евангелия
dionisiy1500Дата: Суббота, 24.08.2013, 08:48 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Исх.20.1-17. Десять заповедей, данных Моисею, и заповеди любви Евангелия

1 И глагола Господь вся словеса сия к моисею глаголя:
2 аз есмь Господь Бог твой, изведый тя от земли египетския, от дому работы:
3 да не будут тебе бози инии разве мене.
4 Не сотвори себе кумира и всякаго подобия, елика на небеси горе и елика на земли низу, и елика в водах под землею:
5 да не поклонишися им, ни послужиши им: аз бо есмь Господь Бог твой, Бог ревнитель, отдаяй грехи отец на чада до третияго и четвертаго рода ненавидящым мене,
6 и творяй милость в тысящах любящым мя и хранящым повеления моя.
7 Не возмеши имене Господа Бога твоего всуе: не очистит бо Господь приемлющяго имя его всуе.
8 Помни день субботный, еже святити его:
9 шесть дний делай и сотвориши (в них) вся дела твоя:
10 в день же седмый, суббота Господу Богу твоему: да не сотвориши всякаго дела в онь ты и сын твой и дщерь твоя, и раб твой и раба твоя, и вол твой и осля твое и всякий скот твой, и пришлец обитаяй у тебе:
11 зане в шести днех сотвори Господь небо и землю, море и вся яже в них, и почи в день седмый: сего ради благослови Господь день седмый и освяти его.

***

12 Чти отца твоего и матерь твою, да благо ти будет и да долголетен будеши на земли блазе, юже Господь Бог твой дает тебе.
13 Не убий.
14 Не прелюбы сотвори.
15 Не укради.
16 Не послушествуй на друга своего свидетелства ложна.
17 Не пожелай жены искренняго твоего, не пожелай дому ближняго твоего, ни села его, ни раба его, ни рабыни его, ни вола его, ни осла его, ни всякаго скота его, ни всего, елика суть ближняго твоего.


***

Встречал у святых отцов мнение, что Сын есть краткий и удобный для восприятия образ Отца, в котором, что важно, подается свет Духа.

Потому, думаю, они полагают правильным сначала изучать Евангелие, а затем уже через него уточнять знание о Боге образами Ветхого Завета.

***

Христос говорит о любви к Богу и о любви к ближнему.

Полагают, что первые четыре заповеди из десяти говорят о любви к Богу, а остальные шесть о любви к ближнему.

Христос полагает любовь к Богу в исполнении заповедей. Думаю, заповеди о любви к Богу, данные Моисею, показывают как правильно их исполнять.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Вторник, 27.08.2013, 17:22 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Я позволю себе разделить текст книги Исход на четыре заповеди любви к Богу:

2 аз есмь Господь Бог твой, изведый тя от земли египетския, от дому работы:
3 да не будут тебе бози инии разве мене.

***

4 Не сотвори себе кумира и всякаго подобия, елика на небеси горе и елика на земли низу, и елика в водах под землею:
5 да не поклонишися им, ни послужиши им: аз бо есмь Господь Бог твой, Бог
ревнитель, отдаяй грехи отец на чада до третияго и четвертаго рода
ненавидящым мене,
6 и творяй милость в тысящах любящым мя и хранящым повеления моя.

***

7 Не возмеши имене Господа Бога твоего всуе: не очистит бо Господь приемлющяго имя его всуе.

***

8 Помни день субботный, еже святити его:
9 шесть дний делай и сотвориши (в них) вся дела твоя:
10 в день же седмый, суббота Господу Богу твоему: да не сотвориши всякаго
дела в онь ты и сын твой и дщерь твоя, и раб твой и раба твоя, и вол
твой и осля твое и всякий скот твой, и пришлец обитаяй у тебе:
11 зане в шести днех сотвори Господь небо и землю, море и вся яже в них, и
почи в день седмый: сего ради благослови Господь день седмый и освяти
его.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Исход » Десять заповедей, данных Моисею, и заповеди любви Евангелия
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: