[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Быт.17. Обрезание
Быт.17. Обрезание
dionisiy1500Дата: Воскресенье, 15.02.2015, 12:44 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Быт.17. Обрезание

быт17:1 Бысть же авраму лет девятьдесят девять: и явися Господь авраму и рече ему: аз есмь Бог твой, благоугождай предо мною и буди непорочен:
быт17:2 и положу завет мой между мною и между тобою: и умножу тя зело.
быт17:3 И паде аврам на лицы своем, и рече ему Бог, глаголя:
быт17:4 и аз се, завет мой с тобою, и будеши отец множества языков:
быт17:5 и не наречется ктому имя твое аврам, но будет имя твое авраам: яко отца многих языков положих тя:
быт17:6 и возращу тя зело зело, и положу тя в народы, и царие из тебе изыдут:
быт17:7 и поставлю завет мой между мною и между тобою, и между семенем твоим по тебе в роды их, в завет вечен, да буду тебе Бог и семени твоему по тебе:
быт17:8 и дам тебе и семени твоему по тебе землю, в нейже обитаеши, всю землю ханааню во одержание вечное, и буду им Бог.
быт17:9 И рече Бог ко аврааму: ты же завет мой соблюдеши, ты и семя твое по тебе в роды их.
быт17:10 И сей завет, егоже соблюдеши между мною и вами, и между семенем твоим по тебе в роды их: обрежется от вас всяк мужеск пол,
быт17:11 и обрежете плоть крайнюю вашу, и будет в знамение завета между мною и вами.
быт17:12 И младенец осми дний обрежется вам, всяк мужеский пол в родех ваших: и домочадец, и купленый от всякаго сына чуждаго, иже несть от семене твоего: обрезанием обрежется домочадец дому твоего и купленый.
быт17:13 И будет завет мой на плоти вашей в завет вечен.
быт17:14 Необрезаный же мужеский пол, иже не обрежет плоти крайния своея в день осмый, погубится душа та от рода своего: яко завет мой разори.
быт17:15 И рече Бог аврааму: сара жена твоя не наречется имя ея сара, но сарра будет имя ей:
быт17:16 благословлю же ю и дам тебе от нея чадо: и благословлю е, и будет в языки, и царие языков из него будут.
быт17:17 И паде авраам на лице свое, и посмеяся, и рече в мысли своей, глаголя: еда столетному (мужу) родится сын? еда и сарра девятидесяти лет (сущи) родит?
быт17:18 Рече же авраам к Богу: исмаил сей да живет пред тобою.
быт17:19 Рече же Бог ко аврааму: воистинну, се, сарра жена твоя родит тебе сына, и наречеши имя ему исаак: и поставлю завет мой с ним в завет вечен, да буду ему в Бога и семени его по нем.
быт17:20 О исмаиле же се послушах тебе: и се благослових его, и возращу его, и умножу его зело: дванадесять языки родит: и дам его в язык велий.
быт17:21 Завет же мой поставлю со исааком, егоже родит тебе сарра, во время сие, в лето второе.
быт17:22 Сконча же (Бог) глаголя к нему, и взыде Бог от авраама.
быт17:23 И поя авраам имаила сына своего, и вся домочадцы своя и вся купленыя, и весь мужеск пол мужей, иже в дому авраамли, и обреза плоть крайнюю их во время дне того, якоже глагола ему Бог.
быт17:24 Авраам же девятидесяти девяти лет бяше, егда обреза плоть крайнюю свою.
быт17:25 Исмаил же сын его бяше лет трехнадесяти, егда обреза плоть крайнюю свою.
быт17:26 Во время (же) дне онаго обрезася авраам и исмаил сын его,
быт17:27 и вси мужие дому его, и домочадцы (его) и куплении от инородных языков, и обреза я.


***

быт21:1 И Господь посети сарру, якоже рече: и сотвори Господь сарре, якоже глагола.
быт21:2 И заченши сарра роди аврааму сына в старости, во время, якоже глагола ему Господь:
быт21:3 и нарече авраам имя сыну своему рождшемуся ему, егоже роди ему сарра, исаак:
быт21:4 обреза же авраам исаака во осмый день, якоже заповеда ему Бог.
быт21:5 Авраам же бе ста лет, егда бысть ему исаак сын его.


***

Что понимать под крайней плотью?

Человек может видеть в себе кость и плоть. Кость это то, что он полагает в себе устроенным праведно, а плоть есть то, что видит еще не устроенным. 

В таком смысле крайняя плоть есть главная страсть, в которой живет человек, которую он видит в себе.

***

Кого (что) следует обрезать?

Человек обрезает мнения: о себе (авраам), о том, что он хочет сам (исмаил), о том, что ему желает Бог (исаак) и все другие мнения.

***

Мнение о себе человек (авраам = отец множества) обрезает в 99 лет. 

Видит себя полнотой деятельного познания всего подлежащего чувствам и всего умопостигаемого.

***

Мнение о том, что он хочет (исмаил), человек обрезает в 13 лет.

Видит его, как совершенство деятельного познания Троицы. Отца, Сына и Святаго Духа.

***

Мнение о том, что ему желает Бог (исаак), человек обрезает в 8 день.

Видит его, как радость спасения в воскресении.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Быт.17. Обрезание
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: