[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Мнение о себе самом
Мнение о себе самом
dionisiy1500Дата: Суббота, 31.01.2015, 09:59 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
Быт 4

1 Адам же позна еву жену свою, и заченши роди каина и рече: стяжах человека Богом.
2 И приложи родити брата его, авеля. И бысть авель пастырь овец, каин же бе делаяй землю.
3 И бысть по днех, принесе каин от плодов земли жертву Богу:
4 и авель принесе и той от первородных овец своих и от туков их. И призре Бог на авеля и на дары его:
5 на каина же и на жертвы его не внят. И опечалися каин зело, и испаде лице его.
6 И рече Господь Бог каину: вскую прискорбен был еси? и вскую испаде лице твое?
7 Еда аще право принесл еси, право же не разделил еси, не согрешил ли еси? умолкни: к тебе обращение его, и ты тем обладаеши.
8 И рече каин ко авелю брату своему: пойдем на поле. И бысть внегда быти им на поли, воста каин на авеля брата своего и уби его.
9 И рече Господь Бог ко каину: где есть авель брат твой? И рече: не вем: еда страж брату моему есмь аз?
10 И рече Господь: что сотворил еси сие? глас крове брата твоего вопиет ко мне от земли:
11 и ныне проклят ты на земли, яже разверзе уста своя прияти кровь брата твоего от руки твоея:
12 егда делаеши землю, и не приложит силы своея дати тебе: стеня и трясыйся будеши на земли.
13 И рече каин ко Господу Богу: вящшая вина моя, еже оставитися ми:
14 аще изгониши мя днесь от лица земли, и от лица твоего скрыюся, и буду стеня и трясыйся на земли, и будет, всяк обретаяй мя убиет мя.
15 И рече ему Господь Бог: не тако: всяк убивый каина седмижды отмстится. И положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его.
16 И изыде каин от лица Божия и вселися в землю наид, прямо едему.
17 И позна каин жену свою, и заченши роди еноха. И бе зиждяй град, и именова град во имя сына своего енох.
18 Родися же еноху гаидад: и гаидад роди малелеила: и малелеил роди мафусала: мафусал же роди ламеха.
19 И взя себе ламех две жены: имя единей ада и имя вторей селла.
20 И роди ада иовила: сей бяше отец жнвущих в селениих скотопитателей.
21 И имя брату его иувал: сей бяше показавый певницу и гусли.
22 Селла же и тая роди фовела: сей бяше млатобиец, ковачь меди и железа: сестра же фовелова ноема.
23 рече же ламех своим женам: ада и селла, услышите глас мой, жены ламеховы, внушите моя словеса: яко мужа убих в язву мне и юношу в струп мне:
24 яко седмицею отмстися от каина, от ламеха же седмьдесят седмицею.
25 Позна же адам еву жену свою: и заченши роди сына, и именова имя ему сиф, глаголющи: воскреси бо ми Бог семя другое, вместо авеля, егоже уби каин.
26 И сифу бысть сын: именова же имя ему енос: сей упова призывати имя Господа Бога.


***

Думаю:

Человек изменчив. Иногда он думает о себе высоко (каин), а иногда низко (авель).

Когда высоко, то Бог оставляет человека самому себе (не внят), а когда низко, то Бог промышляет о нем (призре).

Плохо бывает, когда человек совершенно утвердиться в высоком о себе мнении (воста каин на авеля брата своего и уби его).

В этом случае человек не может учиться (проклят ты от земли), потому что не понимает смыслы того, что ему является (не приложит силы своея дати тебе).

Такое состояние бывает видно в том, что человек все осуждает (стеня).

Ни в чем не находит покоя (трясыйся).

Не верит в покаяние (вящшая вина моя, еже оставитися ми).

Превратно думает о Боге (аще изгониши мя днесь от лица земли), о своем месте (и от лица твоего скрыюся), о своем состоянии (и буду стеня и трясыйся на земли), о других людях ( и будет, всяк обретаяй мя убиет мя).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Суббота, 31.01.2015, 10:12 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
«14 аще изгониши мя днесь от лица земли, и от лица твоего скрыюся, и буду стеня и трясыйся на земли, и будет, всяк обретаяй мя убиет мя.
15 И рече ему Господь Бог: не тако: всяк убивый каина седмижды отмстится. И положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его»


Когда увидим человека в таком состоянии и захотим исправить его (убить в нем каина), то он отомстит нам во всякой вещи, в которой решим его переубедить.

Пусть его состояние будет знамением для нас, чтобы нам покаяться во мнении о том, что мы можем его исправить (высоко о себе думаем).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Суббота, 31.01.2015, 10:29 | Сообщение # 3
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2194
Статус: Offline
«16 И изыде каин от лица Божия и вселися в землю наид, прямо едему»

Если человек отринет сладость божественного лица и решит пребывать в горечи (прямо едему) лишения божественных благ (нод), то вовсе убивает в себе всякое божественное совершенство (мужа) и всякий подвиг (юношу).

Всю свою силу (ламех = сильный) отдает не тому, чтобы исправить себя, но чтобы скрыть свое внутреннее безобразие внешним приличием (ада = украшение). Ни в какой вещи не желая ограничить свой произвол (селла = широкая дорога).

«23 рече же ламех своим женам: ада и селла, услышите глас мой, жены ламеховы, внушите моя словеса: яко мужа убих в язву мне и юношу в струп мне:
24 яко седмицею отмстися от каина, от ламеха же седмьдесят седмицею»


***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Мнение о себе самом
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: