[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Правила покаяния
Правила покаяния
dionisiy1500Дата: Пятница, 19.04.2013, 07:32 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2203
Статус: Offline
Быт.12.8-20.

8 И отступи оттуду в гору на восток (лицем) прямо вефилю, и постави тамо кущу свою в вефили при мори, и агге к востоком: и созда тамо жертвенник Господу, и призва во имя Господа (явльшася ему).
9 И воздвижеся аврам, и шед ополчися в пустыни.
10 И бысть глад на земли: и сниде аврам во египет вселитися тамо, яко одоле глад на земли.
11 Бысть же егда приближися аврам внити во египет, рече аврам саре жене своей: вем аз, яко жена добролична еси:
12 будет убо егда увидят тя египтяне, рекут, яко жена его есть сия: и убиют мя, тебе же снабдят:
13 рцы убо, яко сестра ему есмь, да добро мне будет тебе ради, и будет жива душа моя тебе ради.
14 Бысть же егда вниде аврам во египет, видевше египтяне жену его, яко добра бяше зело,
15 и видеша ю князи фараони и похвалиша ю пред фараоном, и введоша ю в дом фараонов.
16 И авраму добре бяше ея ради: и быша ему овцы и телцы и ослы, и рабы и рабыни, и мски и велблюды.
17 И мучи Господь казньми великими и лютыми фараона и дом его сары ради жены аврамли.
18 Призвав же фараон аврама, рече ему: что сие сотворил еси мне, яко не поведал ми еси, яко жена твоя есть?
19 Вскую рекл еси, яко сестра ми есть? И поях ю себе в жену. И ныне се, жена твоя пред тобою: поемь ю отиди.
20 И заповеда фараон мужем о авраме, проводити его и жену его, и вся, елика быша его, и лота с ним.


***

Человек обычно видит себя праведным (вефиль = дом божий).

Когда же взглянет к Богу (в гору на восток), то мнение его меняется на противоположное (прямо, или против вефиля).

Когда грешит (при море) кажется себе праведным (вефиль), а когда обращается к Богу (к востоком) его праведность видится грудой развалин (агге, гай – груда развалин).

Всякому человеку прилично исповедание греха (жертвенник), а покаяние бывает для Бога знаком к тому, чтобы учить человека дальше (призва во имя).

***

Думаю, если сделаем нечто явно лукавое, то хорошо исповедать Богу свой грех, а если сделаем нечто, кажущееся добрым, то хорошо исповедать Богу грехи неведения, которые необходимо имели место.

Хорошо исповедать грех сразу после того, как увидим его, чтобы не терять времени жизни.

Усердные к спасению имеют систему исповедания из четырех уровней: сразу после греха, ежедневно вечером, при подготовке к Причастию, в беседе со старцем.

***

Египет есть образ жизни, полной искушений, в которой подвизающийся может увидеть много случаев к покаянию. Плодом такой жизни является духовная сила (и быша ему овцы и телцы и ослы, и рабы и рабыни, и мски и велблюды).

***

Богу нашему слава. Аминь.


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Правила покаяния
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: