[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Новая праведность
Новая праведность
dionisiyДата: Четверг, 31.01.2013, 10:50 | Сообщение # 1
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 651
Статус: Offline
Быт.4.1-26.

«1 Адам же позна еву жену свою, и заченши роди каина и рече: стяжах человека Богом.
2 И приложи родити брата его, авеля. И бысть авель пастырь овец, каин же бе делаяй землю.
3 И бысть по днех, принесе каин от плодов земли жертву Богу:
4 и авель принесе и той от первородных овец своих и от туков их. И призре Бог на авеля и на дары его:
5 на каина же и на жертвы его не внят. И опечалися каин зело, и испаде лице его.
6 И рече Господь Бог каину: вскую прискорбен был еси? и вскую испаде лице твое?
7 Еда аще право принесл еси, право же не разделил еси, не согрешил ли еси? умолкни: к тебе обращение его, и ты тем обладаеши.
8 И рече каин ко авелю брату своему: пойдем на поле. И бысть внегда быти им на поли, воста каин на авеля брата своего и уби его.
9 И рече Господь Бог ко каину: где есть авель брат твой? И рече: не вем: еда страж брату моему есмь аз?
10 И рече Господь: что сотворил еси сие? глас крове брата твоего вопиет ко мне от земли:
11 и ныне проклят ты на земли, яже разверзе уста своя прияти кровь брата твоего от руки твоея:
12 егда делаеши землю, и не приложит силы своея дати тебе: стеня и трясыйся будеши на земли.
13 И рече каин ко Господу Богу: вящшая вина моя, еже оставитися ми:
14 аще изгониши мя днесь от лица земли, и от лица твоего скрыюся, и буду стеня и трясыйся на земли, и будет, всяк обретаяй мя убиет мя.
15 И рече ему Господь Бог: не тако: всяк убивый каина седмижды отмстится. И положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его.
16 И изыде каин от лица Божия и вселися в землю наид, прямо едему.
17 И позна каин жену свою, и заченши роди еноха. И бе зиждяй град, и именова град во имя сына своего енох.
18 Родися же еноху гаидад: и гаидад роди малелеила: и малелеил роди мафусала: мафусал же роди ламеха.
19 И взя себе ламех две жены: имя единей ада и имя вторей селла.
20 И роди ада иовила: сей бяше отец жнвущих в селениих скотопитателей.
21 И имя брату его иувал: сей бяше показавый певницу и гусли.
22 Селла же и тая роди фовела: сей бяше млатобиец, ковачь меди и железа: сестра же фовелова ноема.
23 рече же ламех своим женам: ада и селла, услышите глас мой, жены ламеховы, внушите моя словеса: яко мужа убих в язву мне и юношу в струп мне:
24 яко седмицею отмстися от каина, от ламеха же седмьдесят седмицею.
25 Позна же адам еву жену свою: и заченши роди сына, и именова имя ему сиф, глаголющи: воскреси бо ми Бог семя другое, вместо авеля, егоже уби каин.
26 И сифу бысть сын: именова же имя ему енос: сей упова призывати имя Господа Бога»


***

Человек в лице каина убил в себе мнение о праведности (авеля), а в лице ламеха – мнение о добродетели (мужа) и мнение о подвиге (юношу). Стал желать пребывания в одном приятном (ноема).

В лице каина человек сознает себя самовластным (богом) и мнение это положено (оставлено) Богом в человеке в наказание ему.

«15 И рече ему Господь Бог: не тако: всяк убивый каина седмижды отмстится. И положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его»

Но Бог не оставил совсем свое творение, положив в человеке новое основание (сиф) вместо праведности (авель).

Человек вновь может стать собственно человеком (енос), если будет уповать призывать имя Господа Бога.

***


Простите ... Прошу Ваших молитв.
 
dionisiyДата: Четверг, 31.01.2013, 10:55 | Сообщение # 2
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 651
Статус: Offline
Не может спастись человек, если не будет уповать ..., если не будет призывать "Имя Господа Бога"

Упование есть твердая надежда.


Простите ... Прошу Ваших молитв.
 
dionisiyДата: Четверг, 31.01.2013, 11:02 | Сообщение # 3
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 651
Статус: Offline
"Имя Господа Бога"


Бог может действовать относительно нас. Смыслы этих действий составляют Имя.

Например:

"Господи Иисусе Христе Сыне Божий"

Господи - дай нам свободный доступ к Тебе

Иисусе - спаси нас от грехов

Христе - дай нам благодать Духа

Сыне Божий - усынови Отцу

***

Когда призываем Имя, просим Бога о его действиях относительно нас.


Простите ... Прошу Ваших молитв.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Бытие » Новая праведность
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: