[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Исход » Исх.25.23-30. Трапеза
Исх.25.23-30. Трапеза
dionisiy1500Дата: Среда, 24.10.2018, 09:12 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Исх.25.23-30. Трапеза

исх25:23 И сотвориши трапезу от древ негниющих, двою лактий в долготу, и лактя в широту, и лактя и пол в высоту:
исх25:24 и позлатиши ю златом чистым, и сотвориши ей витое обложение златое окрест, и сотвориши ей венец длани окрест,
исх25:25 и сотвориши витое обложение венцу окрест.
исх25:26 И сотвориши четыри колца злата, и возложиши четыри колца на четыри страны ног ея под венец:
исх25:27 и да будут колца на влагалища носилам, яко воздвизати ими трапезу.
исх25:28 И сотвориши носила ея от древ негниющих, и позлатиши я златом чистым, и воздвизатися будет на них трапеза.
исх25:29 И сотвориши блюда ея и фимиамники, и возливалники и чашы, имиже возливати будеши: от злата чиста да сотвориши я.
исх25:30 И возлагати будеши на трапезу хлебы предложения предо мною присно.


*

Трапеза, думаю, есть образ жизни Христа (от древ негниющих), в неслитности и в нераздельности двух естеств (двою лактий в долготу, и лактя в широту) и в высоте истинности Божественного Лица (и лактя и пол в высоту).

Жизни в согласии духа (и позлатиши ю златом чистым) и в  единстве любви к Богу и к ближнему (и сотвориши ей витое обложение златое окрест, и сотвориши ей венец длани окрест, и сотвориши витое обложение венцу окрест).

*

На трапезу возлагают 12 хлебов в память 12 колен израиля.

Думаю, колена есть направления образов божественного подобия, а хлеб есть текущее состояние направления образов божественного подобия.

То есть, возложение хлебов предложения на трапезу, есть образ рассматривания перед Богом своей добродетели и сравнивания ее с божественной.

Смысл такого рассматривания, думаю, есть возрастание в божественном подобии.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Исход » Исх.25.23-30. Трапеза
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: