Пятница, 24.11.2017, 10:27
Художество Добродетели
Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас, Гость · RSS
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » НОВЫЙ » Исход » Исх.2.15-3.2. Обучение благочестию
Исх.2.15-3.2. Обучение благочестию
dionisiy1500Дата: Пятница, 20.10.2017, 12:26 | Сообщение # 1
Генерал-полковник

исх2:15 Услыша же фараон глагол сей и искаше убити моисеа. Отиде же моисей от лица фараонова и вселися в земли мадиамстей: пришед же в землю мадиамскую седе при кладязе.
исх2:16 Священнику же мадиамскому беша седмь дщерей, пасущих овцы отца своего иофора: пришедшя же черпаху, дондеже наполниша корыта, напоити овцы отца своего иофора.
исх2:17 Пришедше же пастырие изгнаша я. Востав же моисей избави их, и налия им и напои овцы их.
исх2:18 Приидоша же к рагуилу отцу своему. Он же рече им: что яко ускористе приити днесь?
исх2:19 Оныя же рекоша: человек египтянин избави нас от пастырей, и начерпа нам и напои овцы нашя.
исх2:20 Он же рече дщерем своим: и где есть? и вскую сице остависте человека? призовите убо его, да яст хлеб.
исх2:21 Вселися же моисей у человека: и даде сепфору дщерь свою моисею в жену.
исх2:22 Во чреве же заченши жена роди сына, и нарече моисей имя ему гирсам, глаголя: яко пришлец есмь в земли чуждей. Еще же заченши роди сына втораго, и нарече имя ему елиезер, глаголя: Бог бо отца моего помощник мой и избави мя из руки фараоновы.
исх2:23 По днех же многих тех, умре царь египетский, и возстенаша сынове израилевы от дел и возопиша, и взыде вопль их к Богу от дел.
исх2:24 И услыша Бог стенание их: и помяну Бог завет свой иже ко аврааму и исааку и иакову,
исх2:25 и призре Бог на сыны израилевы, и познан бысть ими.
исх3:1 Моисей же бяше пасый овцы иофора тестя своего, священника мадиамска: и гнаше овцы в пустыню, и прииде в гору Божию хорив.
исх3:2 Явися же ему ангел Господнь в пламени огненне из купины: и видит, яко купина горит огнем, купина же не сгараше.

*

исх.2.15. «Отиде же моисей от лица фараонова и вселися в земли мадиамстей»

Думаю, всякий человек просвещается светом некоторого лица.

Если это лицо фараона (= повелитель), то человек полагает себя главным во всем своем и чужом.

Чтобы начать учиться благочестию, следует отойти от такого мнения.

Действительно, как человек будет учиться, если считает себя самым умным.

Такие люди, если и слушают других, то не для того, чтобы научиться полезному, но чтобы показать свое превосходство над ними.

*

Думаю, чтобы научиться благочестию, следует просвещаться светом божественного лица.

**

Богу нашему слава. Аминь.

dionisiy1500Дата: Суббота, 21.10.2017, 09:43 | Сообщение # 2
Генерал-полковник

исх2:15 Услыша же фараон глагол сей и искаше убити моисеа. Отиде же моисей от лица фараонова и вселися в земли мадиамстей: пришед же в землю мадиамскую седе при кладязе.
исх2:16 Священнику же мадиамскому беша седмь дщерей, пасущих овцы отца своего иофора: пришедшя же черпаху, дондеже наполниша корыта, напоити овцы отца своего иофора.
исх2:17 Пришедше же пастырие изгнаша я. Востав же моисей избави их, и налия им и напои овцы их.
исх2:18 Приидоша же к рагуилу отцу своему. Он же рече им: что яко ускористе приити днесь?
исх2:19 Оныя же рекоша: человек египтянин избави нас от пастырей, и начерпа нам и напои овцы нашя.
исх2:20 Он же рече дщерем своим: и где есть? и вскую сице остависте человека? призовите убо его, да яст хлеб.
исх2:21 Вселися же моисей у человека: и даде сепфору дщерь свою моисею в жену.
исх2:22 Во чреве же заченши жена роди сына, и нарече моисей имя ему гирсам, глаголя: яко пришлец есмь в земли чуждей. Еще же заченши роди сына втораго, и нарече имя ему елиезер, глаголя: Бог бо отца моего помощник мой и избави мя из руки фараоновы.
исх2:23 По днех же многих тех, умре царь египетский, и возстенаша сынове израилевы от дел и возопиша, и взыде вопль их к Богу от дел.
исх2:24 И услыша Бог стенание их: и помяну Бог завет свой иже ко аврааму и исааку и иакову,
исх2:25 и призре Бог на сыны израилевы, и познан бысть ими.
исх3:1 Моисей же бяше пасый овцы иофора тестя своего, священника мадиамска: и гнаше овцы в пустыню, и прииде в гору Божию хорив.
исх3:2 Явися же ему ангел Господень в пламени огненне из купины: и видит, яко купина горит огнем, купина же не сгараше.

*

Человеку следует уметь различать между добрым и злым, чтобы избирать доброе, или между добрым и добрым, чтобы избирать лучшее.

Писание говорит, что такое делание Бог предложил еще Адаму и Еве, которые согрешили именно в том, что при помощи змия избрали худшее.

Авель был предпочтен Богом и награжден за правый выбор, а Каин укорен за неправый.

*

Если человек служит своим выбором Богу, то его называют священником.

Служить Богу превосходнее (иофор = превосходство) всех остальных служений.

Человек, который служит Богу, бывает Богу другом (рагуил = друг Божий), в том смысле, что Бог ничто не скрывает от него.

*

Выбор в служении Богу состоит в том, чтобы быть Ему послушным (пасти овцы).

Послушным можно быть в семи измерениях бытия (дщерях), важнейшим из которых указано словесное (сепфора = птица, птичка).

*

Словесными плодами обучения благочестию является мнение о том, что мы пришельцы в чуждой земле (гирсам), и мнение о том, что Бог есть наш помощник (елиазар).

Духовным плодом обучения благочестию является благоговение:

исх3:6 И рече ему: аз есмь Бог отца твоего, Бог авраамов и Бог исааков и Бог иаковль. Отврати же моисей лице свое: благоговеяше бо воззрети пред Бога.

**

Богу нашему слава. Аминь.

Форум » НОВЫЙ » Исход » Исх.2.15-3.2. Обучение благочестию
Страница 1 из 11
Поиск: