[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.4.24. О Каине
Быт.4.24. О Каине
dionisiy1500Дата: Среда, 04.09.2019, 08:49 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2191
Статус: Offline
Быт.4.24. О Каине

быт4:8 И рече каин ко авелю брату своему: пойдем на поле. И бысть внегда быти им на поли, воста каин на авеля брата своего и уби его.
быт4:9 И рече Господь Бог ко каину: где есть авель брат твой? И рече: не вем: еда страж брату моему есмь аз?
быт4:10 И рече Господь: что сотворил еси сие? глас крове брата твоего вопиет ко мне от земли:
быт4:11 и ныне проклят ты на земли, яже разверзе уста своя прияти кровь брата твоего от руки твоея:
быт4:12 егда делаеши землю, и не приложит силы своея дати тебе: стеня и трясыйся будеши на земли.
быт4:13 И рече каин ко Господу Богу: вящшая вина моя, еже оставитися ми:
быт4:14 аще изгониши мя днесь от лица земли, и от лица твоего скрыюся, и буду стеня и трясыйся на земли, и будет, всяк обретаяй мя убиет мя.
быт4:15 И рече ему Господь Бог: не тако: всяк убивый каина седмижды отмстится. И положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его.
быт4:16 И изыде каин от лица Божия и вселися в землю наид, прямо едему.
быт4:17 И позна каин жену свою, и заченши роди еноха. И бе зиждяй град, и именова град во имя сына своего енох.
быт4:18 Родися же еноху гаидад: и гаидад роди малелеила: и малелеил роди мафусала: мафусал же роди ламеха.
быт4:19 И взя себе ламех две жены: имя единей ада и имя вторей селла.
быт4:20 И роди ада иовила: сей бяше отец жнвущих в селениих скотопитателей.
быт4:21 И имя брату его иувал: сей бяше показавый певницу и гусли.
быт4:22 Селла же и тая роди фовела: сей бяше млатобиец, ковачь меди и железа: сестра же фовелова ноема.
быт4:23 рече же ламех своим женам: ада и селла, услышите глас мой, жены ламеховы, внушите моя словеса: яко мужа убих в язву мне и юношу в струп мне:
быт4:24 яко седмицею отмстися от каина, от ламеха же седмьдесят седмицею.


*

Каин (= приобретение) есть образ способности человека приобретать.

Почему человек, в котором эта способность победит способность богопознания, перестает понимать смысл вещей (егда делаеши землю, и не приложит силы своея дати тебе)?

Причина в том, что на землю излился дух упражнения в добродетели (кровь авеля), потому смысл обстоятельств жизни есть упражнение в добродетели. 

Кто не упражняется в добродетели, тот не понимает смысла событий, в которых живет. 

Раз не понимает, то бывает недоволен (стеня), и боится возможного (трясыйся).

*

Если подвижник желает избавиться от преобладания в себе стяжания, то ему следует избавиться от него в семи измерениях своего бытия (всяк убивый каина седмижды отмстится).

Подвижничество продолжается до смерти, потому каин в человеке бывает неистребим, но подлежит истреблению на всяком уровне силы (положи Господь Бог знамение на каине, еже не убити его всякому обретающему его).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.4.24. О Каине
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: