[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.30.25-43. Учитель и ученик
Быт.30.25-43. Учитель и ученик
dionisiy1500Дата: Суббота, 22.09.2018, 09:57 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2191
Статус: Offline
Быт.30.25-43. Учитель и ученик

быт30:25 Бысть же яко роди рахиль иосифа, рече иаков лавану: отпусти мя, да иду на место мое и в землю мою:
быт30:26 отдаждь ми жены моя и дети моя, ихже ради работах тебе, да отиду: ты бо веси работу, юже работах ти.
быт30:27 Рече же ему лаван: аще обретох благодать пред тобою: усмотрих бо, яко благослови мя Бог пришествием твоим:
быт30:28 раздели мзду свою у мене, и дам ти.
быт30:29 Рече же иаков: ты веси, яже работах тебе, и колико бе скота твоего у мене:
быт30:30 мало бо бе елико твоего у мене и возрасте во множество: и благослови тя Господь пришествием моим: ныне убо когда сотворю и аз себе дом?
быт30:31 И рече к нему лаван: что ти дам? Рече же ему иаков: не даси ми ничтоже: аще сотвориши ми глагол сей, паки пасти имам овцы твоя, и сохраню:
быт30:32 оыди вся овцы твоя ныне и разлучи оттуду всякую овцу пелесую во овцах, и всяку беловатую и пеструю в козах, будет ми мзда (и будет мое):
быт30:33 и послушает мене правда моя во утрешний день, яко есть мзда моя пред тобою: все еже аще не будет пестро и беловатое в козах, и пелесо во овцах, за украденое будет мною.
быт30:34 Рече же ему лаван: буди по словеси твоему.
быт30:35 И разлучи в той день козлы пестрыя и беловатыя, и вся козы пестрыя и беловатыя, и все еже бе пелесо во овцах, и все еже бяше белое в них: и даде в руце сыном своим:
быт30:36 и разстави путем трех дний, и между ими и между иаковом: иаков же пасяше овцы лавановы оставшыяся.


*

Если мнение, сказанное тобой, не совершенно совпадает со мнением, ранее сказанным отцами, то можно ожидать от ревнителей обвинения в неправославии.

Насколько верно такое обвинение?

Как соединить мнения отцов со своими мнениями?

Думаю, можно извлечь полезные мысли об этом из Писания, из отношений между Лаваном и Иаковом.

*

Думаю, Лаван (= белый) есть образ учителя (отца), и Иаков (= запинатель) есть образ ученика.

Поступив в обучение, ученик учится у учителя полезным навыкам делания (лия) и созерцания (рахиль).

Бывает послушным мнениям учителя (пасет его скот).

Приобретает навыки духовной жизни (рождает сыновей) и жизни с судом (дина).

*

Так ученик ведет себя до тех пор, пока не просветится Святым Духом (родит иосифа).

После этого он уже не может ограничивать себя пределами учения учителя, но может (и должен) прибавить к нему и свои мнения.

Он не отрицает совершенно учения учителя, но сохраняет от него все то, что светло и полезно (всякую овцу пелесую во овцах, и всяку беловатую и пеструю в козах).

То же в учении учителя, что темно или не рассмотрено (которое не пестро, не беловато и не пелесо),  делает светлым и полезным.

Так в едином духе ученика соединяется мнения учителя и мнения ученика.

*

Учитель тогда прославлен, когда ученик стал больше (лучше) его.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.30.25-43. Учитель и ученик
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: