[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.12.9-13.4. Место упражнения в добродетели
Быт.12.9-13.4. Место упражнения в добродетели
dionisiy1500Дата: Среда, 27.06.2018, 06:57 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2191
Статус: Offline
Быт.12.9-13.4. Место упражнения в добродетели

быт12:9 И воздвижеся аврам, и шед ополчися в пустыни.
быт12:10 И бысть глад на земли: и сниде аврам во египет вселитися тамо, яко одоле глад на земли.
быт12:11 Бысть же егда приближися аврам внити во египет, рече аврам саре жене своей: вем аз, яко жена добролична еси:
быт12:12 будет убо егда увидят тя египтяне, рекут, яко жена его есть сия: и убиют мя, тебе же снабдят:
быт12:13 рцы убо, яко сестра ему есмь, да добро мне будет тебе ради, и будет жива душа моя тебе ради.
быт12:14 Бысть же егда вниде аврам во египет, видевше египтяне жену его, яко добра бяше зело,
быт12:15 и видеша ю князи фараони и похвалиша ю пред фараоном, и введоша ю в дом фараонов.
быт12:16 И авраму добре бяше ея ради: и быша ему овцы и телцы и ослы, и рабы и рабыни, и мски и велблюды.
быт12:17 И мучи Господь казньми великими и лютыми фараона и дом его сары ради жены аврамли.
быт12:18 Призвав же фараон аврама, рече ему: что сие сотворил еси мне, яко не поведал ми еси, яко жена твоя есть?
быт12:19 Вскую рекл еси, яко сестра ми есть? И поях ю себе в жену. И ныне се, жена твоя пред тобою: поемь ю отиди.
быт12:20 И заповеда фараон мужем о авраме, проводити его и жену его, и вся, елика быша его, и лота с ним.
быт13:1 Изыде же аврам от египта сам и жена его, и вся, елика его, и лот с ним в пустыню.
быт13:2 Аврам же бяше богат зело скоты и сребром и златом.
быт13:3 И иде отнюдуже прииде, в пустыню до вефила, до места, идеже бе ему куща первее, между вефилем и между агге,
быт13:4 на место жертвенника, идеже сотвори его первее: и призва тамо аврам имя Господне.


*

Упражняться в добродетели предпочтительнее не в уединении (в пустыни), но в среде братии (в египте). 

Ради множества искушений общения.

В общении с другими жизнь подвижника (сара) принадлежит не ему, но тем, кто желает начальствовать над ним (фараону).

В искушениях подвижник приобретает навыки послушания (овцы), служения (тельцы) и терпения (ослы), верные мнения (рабы) и навыки жизни (рабыни), согласие духовного и телесного (мски), созерцание высокого и низкого (верблюды).

*

Упражнение в добродетели продолжается, думаю, до смерти.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.12.9-13.4. Место упражнения в добродетели
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: