[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.23. Божественный Страх
Быт.23. Божественный Страх
dionisiy1500Дата: Суббота, 09.06.2018, 08:01 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Быт.23. Божественный Страх

быт23:1 Бысть же житие саррино лет сто двадесять седмь.
быт23:2 И умре сарра во граде арвоце, иже есть в раздолии: сей есть хеврон в земли ханаанстей. Прииде же авраам рыдати по сарре и плакати.
быт23:3 И воста авраам от мертвеца своего и рече сыном хеттеовым, глаголя:
быт23:4 преселник и пришлец аз есмь у вас, дадите ми убо стяжание гроба между вами, да погребу мертвеца моего от мене.
быт23:5 Отвещаша же сынове хеттеовы ко аврааму, глаголюще: ни, господине:
быт23:6 послушай же нас: царь от Бога ты еси в нас: во избранных гробех наших погреби мертвеца твоего: никтоже бо от нас возбранит гроба своего от тебе, еже погребсти мертвеца твоего тамо.
быт23:7 Востав же авраам поклонися народу земли, сыном хеттеовым,
быт23:8 и рече к ним авраам, глаголя: аще имате в души вашей, яко погребсти мертвеца моего от лица моего, послушайте мене и рцыте о мне ефрону саарову:
быт23:9 и да даст ми пещеру сугубую, яже есть его, сущую на части села его: сребром достойным да даст ми ю у вас в стяжание гроба.
быт23:10 Ефрон же седяше посреде сынов хеттеовых. Отвещав же ефрон хеттейский ко аврааму, рече слышащым сыном хеттеовым и всем приходящым во град, глаголя:
быт23:11 у мене буди, господине, и послушай мене: село и пещеру яже в нем, тебе даю: пред всеми гражданы моими дах тебе, погреби мертвеца твоего.
быт23:12 И поклонися авраам пред народом земли
быт23:13 и рече ефрону во ушеса пред всем народом земли: понеже по мне еси, послушай мене: сребро села возми у мене, и погребу мертвеца моего тамо.
быт23:14 Отвеща же ефрон аврааму, глаголя:
быт23:15 ни, господине: слышах бо, яко земля четырех сот дидрахм сребра: но что было бы сие между мною и тобою? ты же мертвеца твоего погреби.
быт23:16 И послуша авраам ефрона, и даде авраам ефрону сребро, еже глагола во ушеса сынов хеттеовых, четыре ста дидрахм сребра искушена купцами.
быт23:17 И бысть село ефроново, еже бе в сугубей пещере, еже есть лицем к мамврии, село и пещера яже бе в нем, и всякое древо, иже бе на селе, и все еже есть в пределех его окрест,
быт23:18 аврааму (бысть) в стяжание пред сыны хеттеовыми и пред всеми приходящими во град.
быт23:19 По сих погребе авраам сарру жену свою в пещере селней сугубей, яже есть противу мамврии: сия есть хеврон в земли ханаанстей.
быт23:20 И утверждено есть село и пещера, яже бе на нем, аврааму в стяжание гроба от сынов хеттеовых.


*

Кириаф-арба (город Арбы)

Арба (квадратный или четверичный)

Хеврон (связь, соединение)

Мамре (твердый)

*

Ефрон (оленеобразный)

Цохар (белизна, блеск, душевная чистота, чистосердечие)

Хет (страх)

*

Сарра (княгиня)

Авраам (отец множества)

*

Подвижник, желающий твердо (мамре) соединиться (хеврон) с Богом, должен научиться бояться Его. 

Сделать божественный страх своим естеством.

*

Божественный страх есть не болезненное переживание смущения неведения, как у Каина, но твердое (мамре) пребывание в совершенстве (кириаф) божественной добродетели (арба).

В добродетели тела и в добродетели души (пещера сугубая).

Во всяком деле, слове и помышлении (сарра = княгиня).

*

Если подвижник воздерживается (хет) от всего нечистого, то приобретает чистоту сердца (цохар), созерцает божественную красоту и облекается в ее образы (ефрон).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Суббота, 09.06.2018, 08:03 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Божественную красоту нельзя приобрести в дар, без труда, но разумным упражнением в добродетели в чувственном, умопостигаемом и духовном (400 дидрахм серебра, искушенных купцами).

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.23. Божественный Страх
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: