[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.13.3-18. Искушение богатства
Быт.13.3-18. Искушение богатства
dionisiy1500Дата: Суббота, 16.12.2017, 09:43 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Быт.13.3-18. Искушение богатства

быт13:3 И иде отнюдуже прииде, в пустыню до вефила, до места, идеже бе ему куща первее, между вефилем и между агге,
быт13:4 на место жертвенника, идеже сотвори его первее: и призва тамо аврам имя Господне.
быт13:5 И лоту ходящу со аврамом бяху овцы, и волы, и кущы.
быт13:6 И не вмещаше их земля жити вкупе, яко имения их бяху многа: и не можаху жити вкупе.
быт13:7 И бысть распря между пастухи скота аврамля и между пастухи скота лотова: хананее же и ферезее тогда живяху на земли (той).
быт13:8 Рече же аврам лоту: да не будет распря между мною и тобою, и между пастухи твоими и между пастухи моими, яко человецы братия мы есмы:
быт13:9 не се ли вся земля пред тобою есть? Отлучися ты от мене: аще ты на лево, аз на десно: аще же ты на десно, аз на лево.
быт13:10 И возвед лот очи свои, виде всю окрестную страну иорданскую, яко вся напаяема бяше водою, прежде неже низвратити Богу содом и гоморр, яко рай Божий, и яко земля египетска, даже приити до зогора:
быт13:11 и избра себе лот всю окрестную страну иорданскую, и отиде лот от востока: и разлучистася кийждо от брата своего.
быт13:12 Аврам же вселися в земли ханаанстей, лот же вселися во граде окрестных стран и вселися в содоме.
быт13:13 Человецы же сущии в содоме зли и грешни пред Богом зело.
быт13:14 Бог же рече авраму, повнегда разлучитися лоту от него: воззри очима твоима и виждь от места, идеже ты ныне еси, к северу, и ливе, и к востоку, и морю:
быт13:15 яко всю землю, юже ты видиши, тебе дам ю и семени твоему во веки,
быт13:16 и сотворю семя твое, яко песок земный: аще кто может исчести песок земный, то и семя твое изочтет:
быт13:17 востав проиди землю в долготу ея и в широту: яко тебе дам ю и семени твоему во век.
быт13:18 И отселився аврам, пришед вселися у дуба мамврийскаго, иже бяше в хевроне: и созда ту жертвенник Господу.


*

Как мне кажется, Писание показывает очень важный момент в жизни христианина.

Почему одни обретают «духовную жизнь», а другие остаются вне ее (фарисеями)?

Образ первых — аврам, вторых — лот.

*

Для понимания мне послужили слова Давида, сказанные от лица Господа:

пс40:10 Ибо человек мира моего, на негоже уповах, ядый хлебы моя, возвеличи на мя запинание.

*

Имя «мир» может именовать разные вещи.

Например, вселенную или исполненное любви расположение.

Думаю, здесь имя мир означает пределы души Христа, Его Духа. Кто в этих пределах, тот в Его любви.

*

Аврам есть образ Христа.

Лот был в пределах мира аврама (Христа), но, надмившись богатством, воздвиг на него запинание, сначала враждой пастухов, а затем обращением к мирским благам. 

Оказался образом иуды искариота.

Подобно, некоторые называющие себя христианами сначала противятся словам Христа, а затем и вовсе отвращаются от Него.

*

Такое искушение бывает со всяким христианином, и мало тех, кто проходит его.

**


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » НОВЫЙ » Бытие 1 » Быт.13.3-18. Искушение богатства
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: