[ Обновленные темы · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Размышления о Священном Писании » Судей » Судья Гедеон
Судья Гедеон
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 11:37 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 1 8 35  

1 И сотвориша сынове израилевы злое пред Господем, и предаде их Господь в руку мадиамлю седмь лет. 
2 И укрепися рука мадиамля на израиля: и сотвориша себе сынове израилевы от лица мадиамля ограды в горах и в пещерах и в твердынех. 
3 И бысть егда сеяше муж израилев, и восхождаше мадиам и амалик и сынове восточнии, и восхождаху на него, 
4 и ополчахуся на них, и разоряху плоды земныя, дондеже внити в газу: и не оставляху бытия жизненнаго во израили, и стад и телца и осла: 
5 яко сами и скоти их восхождаху, и кущы их преношаху, и прихождаху яко прузи множеством, и самем и велблюдом их не бяше числа: и прихождаху на землю израилеву разорити ю. 
6 И обнища израиль зело от лица мадиамля. 
7 И возопиша сынове израилевы ко Господу: и бысть егда возопиша сынове израилевы ко Господу мадиама ради, 
8 и посла Господь мужа пророка к сыном израилевым, и рече им: сия глаголет Господь Бог израилев: аз есмь изведый вас из египта, и изведох вас из дому работы: 
9 и избавих вас от руки египетския и от руки всех стужающих вам: и изгнах я от лица вашего, и дах вам землю их, 
10 и рекох вам: аз есмь Господь Бог ваш, не убойтеся богов аморрейских, в нихже вы живете в земли их: и не послушасте гласа моего. 
11 И прииде ангел Господень, и седе под дубом, иже есть во ефрафе, иже бысть иоаса отца езри. И гедеон сын его млачаше пшеницу на гумне его, бежати от лица мадиамля. 
12 И явися ему ангел Господень и рече к нему: Господь с тобою, сильный крепостию. 
13 И рече к нему гедеон: во мне, Господи мой: и аще есть Господь с нами, и вскую обретоша ны вся злая сия? и где суть вся чудеса его, елика поведаша нам отцы наши, глаголюще: не из египта ли изведе нас Господь? и ныне отверже нас Господь и предаде нас в руку мадиамлю. 
14 И воззре на него ангел Господень и рече ему: иди в крепости твоей сей, и спасеши израиля от руки мадиамли: и се, послах тя. 
15 И рече к нему гедеон: во мне, Господи, в чесом спасу израиля? се, тысяща моя хуждша в манассии, и аз есмь мний в дому отца моего. 
16 И рече к нему Господь: понеже аз буду с тобою, и избиеши мадиама яко мужа единаго. 
17 И рече к нему гедеон: и аще обретох благодать пред очима твоима, и да сотвориши мне днесь знамение, яко ты глаголеши со мною: 
18 не отиди отсюду, дондеже приити мне к тебе, и принесу жертву мою, и пожру пред тобою. И рече: аз есмь, премедлю, дондеже обратишися ты. 
19 И гедеон вниде, и сотвори козлище от коз, и четверть ифи муки опресноков, и мяса вложи в кошницу, и юху влия в горнец: и изнесе к нему под дуб, и поклонися. 
20 И рече к нему ангел Господень: возми мяса и хлебы пресныя, и положи у камене онаго, и юху близ излий. И сотвори тако. 
21 И простре ангел Господень конец жезла, иже в руце его, и прикоснуся мясом и хлебом пресным: и возгореся огнь из камене, и пояде мяса и опресноки: и ангел Господень отиде от очей его. 
22 И виде гедеон, яко ангел есть Господень, и рече гедеон: увы мне, Господи, Господи, яко видех ангела Господня лицем к лицу. 
23 И рече ему Господь: мир тебе, и не бойся, не умреши. 
24 И созда тамо гедеон жертвенник Господу, и назва его мир Господень, даже до дне сего, еще сущу ему во ефрафе отца езри. 
25 И бысть в ту нощь, и рече ему Господь: возми телца упитаннаго (от скотов) отца твоего, и телца втораго седми лет, и разориши олтарь ваалов, иже есть отца твоего, и дубраву, яже у него, да посечеши: 
26 и да соградиши олтарь Господеви Богу твоему явившемуся тебе на верху (горы) маози во предчинии: и да поймеши телца втораго и вознесеши всесожжения на древех дубравы, юже посечеши. 
27 И поя гедеон десять мужей от рабов своих, и сотвори, якоже заповеда ему Господь. И бысть яко убояся дому отца своего и мужей града, еже сотворити во дни, и сотвори нощию. 
28 И обутреневаша мужие градстии заутра: и се, раскопан олтарь ваалов, и дубрава яже у него посечена, и видеша телца втораго вознесена на всесожжение на олтарь новосогражденный. 
29 И рече муж к ближнему своему: кто сотвори вещь сию? И вопрошаху и искаху, и познаша, яко гедеон сын иоасов сотвори вещь сию. 
30 И рекоша мужие градстии ко иоасу: изведи сына твоего, и да умрет, яко раскопа олтарь ваалов и яко посече дубраву яже над ним. 
31 И рече иоас к мужем воставшым на него: еда вы ныне суд глаголете о ваале? или вы его спасете? иже аще кто сотвори обиду, да умрет до заутрия: аще Бог есть, да мстит себе, яко раскопа олтарь его. 
32 И прозва его в той день иероваалом, глаголя: да отмстит на нем ваал, яко раскопа олтарь его. 
33 И весь мадиам и амалик и сынове востоков снидошася вкупе, и преидоша (реку), и ополчишася в долине иезраель. 
34 И Дух Божий укрепи гедеона, и воструби рогом, и возопи авиезер вслед его. 
35 И посла послы ко всему манассию, и созвася и сей вслед его. Посем посла послы во асир и в завулон и в неффалим, и взыдоша во сретение им. 
36 И рече гедеон к Богу: аще ты спасаеши рукою моею израиля, якоже глаголал еси, 
37 се, аз положу руно овчее на гумне: и аще будет роса на руне точию, и по всей земли суша, уразумею, яко спасеши рукою моею израиля, якоже глаголал еси. 
38 И бысть тако: и урани гедеон наутрие, и исцеди руно, и истече роса из руна, исполнен окрин воды. 
39 И рече гедеон к Богу: да не разгневается ярость твоя на мя, и возглаголю еще единою, и искушу еще единою руном: да будет суша на руне токмо, и по всей земли да будет роса. 
40 И сотвори Бог тако в нощи той: и бысть суша на руне токмо, и по всей земли бысть роса. 
7
1 И обутренева иероваал, сей есть гедеон, и вси людие иже с ним, и ополчишася у источника арад: и полк мадиамль и амаликов бяше ему с севера на холме мосе гавааф-аморе в долине. 
2 И рече Господь к гедеону: мнози людие иже с тобою, сего ради не предам мадиама в руку их, да не когда похвалится израиль на мя, глаголя: рука моя спасе мя: 
3 и ныне рцы во ушы людем, глаголя: кто боязлив и ужастив, да возвратится и да отидет от горы галаадовы. И возвратишася от людий двадесять две тысящы, и десять тысящ осташася. 
4 И рече Господь к гедеону: еще людие мнози суть: сведи я на воду, и искушу тебе их тамо: и будет егоже аще реку тебе, сей да идет с тобою, той да пойдет с тобою: и всяк егоже аще реку тебе, сей да не пойдет с тобою, той да не пойдет с тобою. 
5 И сведе люди на воду, и рече Господь к гедеону: всяк иже полочет языком своим от воды, якоже лочет пес, да поставиши его особь: и всяк иже на колену падет пити, отлучи его особь. 
6 И бысть число в горстех локавших языком триста мужей: и вси оставшии людие преклонишася на колена своя пити воду. 
7 И рече Господь к гедеону: треми сты мужей локавшими воду спасу вас, и предам мадиама в руку твою: и вси людие да пойдут, кийждо на место свое. 
8 И взяша себе брашно от людий в руку свою и роги своя: и всякаго мужа израилтеска отпусти коегождо в кущу свою, а триста мужей удержа: полк же мадиамль бяше ниже его в долине. 
9 И бысть в ту нощь, и рече к нему Господь: востав сниди отсюду скоро в полк, яко предах их в руку твою: 
10 и аще боишися ты снити, сниди ты и фара раб твой в полк, 
11 и услышиши, что возглаголют: и по сем укрепятся руце твои, и снидеши в полк. И сниде сам и фара раб его в часть пятьдесятников, иже быша в полце. 
12 И мадиам и амалик и вси сынове востоков стояху в долине яко прузи множеством, и велблюдом их не бяше числа, но бяху яко песок на краи морстем множеством. 
13 И вниде гедеон, и се, муж поведаше сон подругу своему, и рече: сей сон егоже видех, и се, тесто хлеба ячна валяющееся в полце мадиамли, и привалися к кущи мадиамли, и поби ю, и преврати ю, и паде куща. 
14 И отвеща подруг его и рече: несть (сие тесто), но мечь гедеона сына иоасова мужа израилева: предаде Бог в руку его мадиама и весь полк. 
15 И бысть яко услыша гедеон поведание сна и разсуждение его, и поклонися Господеви, и возвратися в полк израилев и рече: востаните, яко предаде Господь в руки нашя полк мадиамль. 
16 И раздели триста мужей на три началства, и вдаде роги в руце всем, и водоносы тщы, и свещы среде водоносов, 
17 и рече им: мене смотрите, и такожде творите: и се, аз вниду в часть полка, и будет якоже сотворю, такожде сотворите: 
18 и аз вострублю рогом, и вси иже со мною, да вострубите и вы в роги окрест всего полка, и да речете: (мечь) Богу и гедеону. 
19 И вниде гедеон и сто мужей иже с ним в часть полка в начале стражи средния: и убужением возбудиша стрегущих, и вострубиша в роги, и сразиша водоносы иже в руках их. 
20 И вострубиша три началства в роги и сокрушиша водоносы, и удержаша в левых руках своих свещы, и в десных руках их роги, в няже трубити: и возопиша: мечь Господеви и гедеону. 
21 И сташа кийждо о себе окрест полка: и смятеся весь полк, и возопиша, и побегоша. 
22 И вострубиша в триста рогов: и положи Господь мечь мужа на подруга его во всем полце, и пробеже полк до вифасетта, и собрася до страны авелмаула и к тавафу. 
23 И возопиша мужие израилтестии от неффалима и от асира и от всего манассии, и погнаша вслед мадиама. 
24 И посла послы гедеон во всю гору ефремлю, глаголя: снидите во сретение мадиаму и удержите им воду до вефира и иордана. И воззва всяк муж ефремль, и предотяша воду до вефира и иордана, 
25 и яша два князя мадиамля, орива и зива: и убиша орива в суре, и зива убиша во иакефзиве: и погнаша мадиама, и главу орива и зива принесоша к гедеону от оноя страны иордана. 
8
1 И рекоша к гедеону мужие ефремли: что сие сотворил еси нам, яко не позвал еси нас, егда ходил воевати на мадиама? И пряхуся с ним сильно. 
2 И рече к ним (гедеон): что сотворих ныне якоже вы? не лучше ли гроздец ефремль, нежели обрание винограда авиезерова? 
3 в руку вашу предаде Господь князи мадиамли, орива и зива: и что возмогох сотворити якоже вы? Тогда утолися дух их от него, егда глагола им слово сие. 
4 И прииде гедеон ко иордану, и прейде сам и иже с ним триста мужей, алчни и утруждени гоняще. 
5 И рече мужем сокхофским: дадите хлебы на пищу мужем сим иже со мною, яко алчни суть: аз же гоню вслед зевеа и салмана, царей мадиамских. 
6 И рекоша князи сокхофстии: еда рука зевеа и салмана ныне в руце твоей, яко дадим воем твоим хлебы? 
7 И рече гедеон: не тако: но егда предаст Господь зевеа и салмана в руку мою, аз сотру плоти вашя тернием пустынным и волчцами. 
8 И взыде оттуду во фануил и глагола к ним такожде. И отвещаша ему мужие фануили, якоже отвещаша ему мужие сокхофстии. 
9 И рече гедеон мужем фануилским, глаголя: егда возвращуся с миром, раскопаю столп сей. 
10 И зевей и салман быша в каркаре, и полк их с ними до пятьнадесяти тысящ (мужей) оставшихся от всего полка сынов восточных: и умерших бяше сто и двадесять тысящ мужей держащих оружие. 
11 И взыде гедеон путем живущих в кущах от востоков прямо навы и иегевала: и изби полк, полк же бяше надежен. 
12 И побегоста зевей и салман: и гна вслед их, и поима оба царя мадиамля, зевеа и салмана, и весь полк их смяте. 
13 И возвратися гедеон сын иоасов от рати прежде восхода солнца, 
14 и ят отрочища от мужей сокхофских и вопроси его: и вписа от него имена князей сокхофских и старейшин их, седмидесяти и седми мужей. 
15 И прииде гедеон ко князем сокхофским и рече им: се, зевей и салман, ихже ради укористе мя, глаголюще: еда рука зевеа и салмана ныне в руце твоей, яко дадим мужем твоим утруждшымся хлебы? 
16 И поя князи и старейшины града, и терние от пустыни и волчцы, и сотре ими мужы сокхофски: 
17 и столп фануилев раскопа, и изби мужы градския. 
18 И рече к зевею и салману: какови мужие, ихже избисте в фаворе? и реша: якоже ты, тако они, подобен ты еси им, яко подобие сынов царевых. 
19 И рече гедеон: братия моя и сынове матере моея суть: жив Господь, аще бысте живили их, не убил бых вас. 
20 И рече иеферу первенцу своему: востав убий их. И не извлече отрочищь меча своего: зане убояся, яко млад бяше. 
21 И рече зевей и салман: востани убо ты, и сопротивися нам: зане яко муж сила его. И воста гедеон, и уби зевеа и салмана: и взя украшения, яже на выях велблюдов их. 
22 И рекоша мужие израилстии ко гедеону: владей нами и ты, и сынове твои, и сынове сынов твоих, яко ты спасл еси нас от руки мадиамли. 
23 И рече к ним гедеон: не возобладаю аз вами, и не возобладает сын мой вами: Господь да владеет вами. 
24 И рече к ним гедеон: попрошу у вас прошения, и да даст мне всяк муж усерязь от плена своего: яко усерязи златы (мнози) и бяху им, зане исмаилтяне бяху. 
25 И рекоша: дающе дадим. И простре ризу, и ввергоша ту мужие по и усерязю от плена своего. 
26 И бысть вес усерязь златых, ихже испроси, тысяща и седмь сот сикль злата, кроме плениц и монист (енфофовых), и риз багряных, яже на царех мадиамлих, и кроме чепей златых, яже на выях велблюдов их. 
27 И сотвори от них гедеон ефуд, и постави его во граде своем во ефрафе. И соблуди весь израиль по нем тамо: и бысть гедеону и всему его дому в соблазн. 
28 И смирися мадиам пред сыны израилевыми, и не приложиша воздвигнути главы своея. И бысть в покои земля четыредесять лет, во дни гедеоновы. 
29 И иде иероваал сын иоасов, и седе в дому своем. 
30 И гедеону быша седмьдесят сынов, изшедшии от чресл его, яко жены бяху многи ему. 
31 И подложница его яже в сикиме и сия роди ему сына, и нарече имя ему авимелех. 
32 И умре гедеон сын иоасов в старости блазе, и погребеся во гробе иоаса отца своего, во ефрафе, отца езриева. 
33 И бысть егда умре гедеон, и совратишася сынове израилевы и соблудиша вслед ваалима, и сотвориша себе со ваалверифом завет, да им будет бог: 
34 и не воспомянуша сынове израилевы Господа Бога своего, избавльшаго их из руки всех враг их окрестных: 
35 и не сотвориша милости с домом иеровааловым, сей есть гедеон, по всей благостыни его, юже сотвори со израилем.
 

***

МАДИАМ  (спор, распря)

ГЕДЕОН (разрушитель)

ИОАС (Бог подпора)

АВИЕЗЕР (отец помощи)

МАНАССИЯ (заставляющий забыть)

***

«Никто не может работать двум господам»  Христу и велиару. Если же такое случится в нас, то необходимо придется пережить нашествие бесконечных внутренних споров и распрей (мадиам).
 
Пока в душе война никак невозможно возрастать в Бога. Потому всячески следует разрушать (гедеон) чуждые движения до их полного забвения (манассия). Не своей силой, но божественной (иоас) помощью (авиезер). 

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 12:12 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 1 6 Повреждение естества

1 И сотвориша сынове израилевы злое пред Господем, и предаде их Господь в руку мадиамлю седмь лет. 
2 И укрепися рука мадиамля на израиля: и сотвориша себе сынове израилевы от лица мадиамля ограды в горах и в пещерах и в твердынех. 
3 И бысть егда сеяше муж израилев, и восхождаше мадиам и амалик и сынове восточнии, и восхождаху на него, 
4 и ополчахуся на них, и разоряху плоды земныя, дондеже внити в газу: и не оставляху бытия жизненнаго во израили, и стад и телца и осла: 
5 яко сами и скоти их восхождаху, и кущы их преношаху, и прихождаху яко прузи множеством, и самем и велблюдом их не бяше числа: и прихождаху на землю израилеву разорити ю. 
6 И обнища израиль зело от лица мадиамля.
 

***

Когда мы служим чуждым богам, то повреждаются основания мiра, в котором живем, а потому приносим плоды (семь лет) не Творцу, а бесам. Израиль в нас умаляется, а бесы умножаются.

Что конкретно повреждается?

Мнения о Боге, о свете, о законах, о мире, о делании, об источниках света, о мышлении, о добродетели, о человеке, о смысле жизни.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 12:17 | Сообщение # 3
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
"и не оставляху бытия жизненнаго во израили, и стад и телца и осла"

Человек в таком состоянии не может учить других (стад), служить Богу (тельца), терпеть в заповеди (осла).


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 13:40 | Сообщение # 4
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 7 24  Обращение к Богу

7 И возопиша сынове израилевы ко Господу: и бысть егда возопиша сынове израилевы ко Господу мадиама ради,
8 и посла Господь мужа пророка к сыном израилевым, и рече им: сия глаголет Господь Бог израилев: аз есмь изведый вас из египта, и изведох вас из дому работы:
9 и избавих вас от руки египетския и от руки всех стужающих вам: и изгнах я от лица вашего, и дах вам землю их,
10 и рекох вам: аз есмь Господь Бог ваш, не убойтеся богов аморрейских, в нихже вы живете в земли их: и не послушасте гласа моего.
11 И прииде ангел Господень, и седе под дубом, иже есть во ефрафе, иже бысть иоаса отца езри. И гедеон сын его млачаше пшеницу на гумне его, бежати от лица мадиамля.
12 И явися ему ангел Господень и рече к нему: Господь с тобою, сильный крепостию.
13 И рече к нему гедеон: во мне, Господи мой: и аще есть Господь с нами, и вскую обретоша ны вся злая сия? и где суть вся чудеса его, елика поведаша нам отцы наши, глаголюще: не из египта ли изведе нас Господь? и ныне отверже нас Господь и предаде нас в руку мадиамлю.
14 И воззре на него ангел Господень и рече ему: иди в крепости твоей сей, и спасеши израиля от руки мадиамли: и се, послах тя.
15 И рече к нему гедеон: во мне, Господи, в чесом спасу израиля? се, тысяща моя хуждша в манассии, и аз есмь мний в дому отца моего.
16 И рече к нему Господь: понеже аз буду с тобою, и избиеши мадиама яко мужа единаго.
17 И рече к нему гедеон: и аще обретох благодать пред очима твоима, и да сотвориши мне днесь знамение, яко ты глаголеши со мною:
18 не отиди отсюду, дондеже приити мне к тебе, и принесу жертву мою, и пожру пред тобою. И рече: аз есмь, премедлю, дондеже обратишися ты.
19 И гедеон вниде, и сотвори козлище от коз, и четверть ифи муки опресноков, и мяса вложи в кошницу, и юху влия в горнец: и изнесе к нему под дуб, и поклонися.
20 И рече к нему ангел Господень: возми мяса и хлебы пресныя, и положи у камене онаго, и юху близ излий. И сотвори тако.
21 И простре ангел Господень конец жезла, иже в руце его, и прикоснуся мясом и хлебом пресным: и возгореся огнь из камене, и пояде мяса и опресноки: и ангел Господень отиде от очей его.
22 И виде гедеон, яко ангел есть Господень, и рече гедеон: увы мне, Господи, Господи, яко видех ангела Господня лицем к лицу.
23 И рече ему Господь: мир тебе, и не бойся, не умреши.
24 И созда тамо гедеон жертвенник Господу, и назва его мир Господень, даже до дне сего, еще сущу ему во ефрафе отца езри.


***

К человеку в скорбных обстоятельствах Бог посылает пророческое слово (пророка) и просвещающее  смысл слова движение мысли (ангела).

Бог никуда не отлучился и не изменился, но готов помочь человеку, если тот обратится к нему.

В чем состоит обращение?

В том, чтобы иметь Бога своим богом.

В том, чтобы размышлять о Боге и о себе и желать быть подобным Богу и просить Его об этом (приносить жертвы).

И в том, чтобы делать это всегда (сотворить жертвенник).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 13:48 | Сообщение # 5
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Пусть мы обратились к Богу и приносим ему жертвы.

Что делает Бог?

Божественным огнем разлучает предложенное. Доброе забирает на небо, чтобы сохранить, а злое вновь предлагает нам, чтобы мы его познали и в нем покаялись.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Пятница, 16.01.2015, 14:10 | Сообщение # 6
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 19 21 Смыслы жертвоприношения

19 И гедеон вниде, и сотвори козлище от коз, и четверть ифи муки опресноков, и мяса вложи в кошницу, и юху влия в горнец: и изнесе к нему под дуб, и поклонися. 
20 И рече к нему ангел Господень: возми мяса и хлебы пресныя, и положи у камене онаго, и юху близ излий. И сотвори тако. 
21 И простре ангел Господень конец жезла, иже в руце его, и прикоснуся мясом и хлебом пресным: и возгореся огнь из камене, и пояде мяса и опресноки: и ангел Господень отиде от очей его.
 

***

Рассмотрим пред Богом:

1. Движения воли (козлище от коз).

2. Образы являемой добродетели (четверть ифи муки опресноков).

3. То, что знаем (мяса).

4. И то, что не знаем (юху).

5. Самого себя, полагая виновником (под дуб).

Сравним то, что знаем о себе, с божественным (возми мяса и хлебы пресныя, и положи у камене онаго), а то, что не знаем, попросим разъяснить в ближайшем будущем (юху близ излий).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Понедельник, 19.01.2015, 10:07 | Сообщение # 7
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 25 32  Обращение

25 И бысть в ту нощь, и рече ему Господь: возми телца упитаннаго (от скотов) отца твоего, и телца втораго седми лет, и разориши олтарь ваалов, иже есть отца твоего, и дубраву, яже у него, да посечеши: 
26 и да соградиши олтарь Господеви Богу твоему явившемуся тебе на верху (горы) маози во предчинии: и да поймеши телца втораго и вознесеши всесожжения на древех дубравы, юже посечеши. 
27 И поя гедеон десять мужей от рабов своих, и сотвори, якоже заповеда ему Господь. И бысть яко убояся дому отца своего и мужей града, еже сотворити во дни, и сотвори нощию. 
28 И обутреневаша мужие градстии заутра: и се, раскопан олтарь ваалов, и дубрава яже у него посечена, и видеша телца втораго вознесена на всесожжение на олтарь новосогражденный. 
29 И рече муж к ближнему своему: кто сотвори вещь сию? И вопрошаху и искаху, и познаша, яко гедеон сын иоасов сотвори вещь сию. 
30 И рекоша мужие градстии ко иоасу: изведи сына твоего, и да умрет, яко раскопа олтарь ваалов и яко посече дубраву яже над ним. 
31 И рече иоас к мужем воставшым на него: еда вы ныне суд глаголете о ваале? или вы его спасете? иже аще кто сотвори обиду, да умрет до заутрия: аще Бог есть, да мстит себе, яко раскопа олтарь его. 
32 И прозва его в той день иероваалом, глаголя: да отмстит на нем ваал, яко раскопа олтарь его.
 

***

Алтарь есть образ места, где встречается человек и бог, а дубрава образ делания в бога и его плодов.

Если мы хотим избавиться от служения ложному богу, то следует не служить ему больше (посечь дубраву) и разорить не только размышления о нем, но никогда о нем вообще не думать.

Просто разорить ложное, мало. Необходимо создать в себе святилище (алтарь) истинному Богу и приносить Ему на нем жертвы.

Какие?

Возрастать во Христа (телец питомый) в плодоношении семи мнений (телец семи (Быт.1) лет).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Понедельник, 19.01.2015, 10:51 | Сообщение # 8
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 6 33 40 Забвение чуждого

33 И весь мадиам и амалик и сынове востоков снидошася вкупе, и преидоша (реку), и ополчишася в долине иезраель. 
34 И Дух Божий укрепи гедеона, и воструби рогом, и возопи авиезер вслед его. 
35 И посла послы ко всему манассию, и созвася и сей вслед его. Посем посла послы во асир и в завулон и в неффалим, и взыдоша во сретение им. 
36 И рече гедеон к Богу: аще ты спасаеши рукою моею израиля, якоже глаголал еси, 
37 се, аз положу руно овчее на гумне: и аще будет роса на руне точию, и по всей земли суша, уразумею, яко спасеши рукою моею израиля, якоже глаголал еси. 
38 И бысть тако: и урани гедеон наутрие, и исцеди руно, и истече роса из руна, исполнен окрин воды. 
39 И рече гедеон к Богу: да не разгневается ярость твоя на мя, и возглаголю еще единою, и искушу еще единою руном: да будет суша на руне токмо, и по всей земли да будет роса. 
40 И сотвори Бог тако в нощи той: и бысть суша на руне токмо, и по всей земли бысть роса.
 

***

ИЗРЕЕЛЬ (Богом насажденный)

ЕЗДРИЛОН (семя, или сеяние Божие; Иудв 1:8, 3:9) - название обширной равнины, в нижней части Галилеи, получившей свое название от города Езд-рилон (прежний Изреель, Иезреиль).

АВИЕЗЕР (отец помощи)

***

Когда в нас, насажденных Богом, войдет брань (мадиам) и противление Богу (амалик), подкрепляемые бесами (сынами востока), то Бог поможет нам разрушить (гедеон) вражеские козни.

Как?

Укрепит нас силой Духа в том, чтобы нам остаться бесстрастными (воструби рогом) и в уповании на божественную помощь (возопи авиезер вслед его). 

Укрепит во мнении о  том, что следует забывать все чуждое Богу (манассия). 

Что такая жизнь, в которой забываем чуждое, блаженна (асир), то есть, приближает к Богу и есть Его благой дар (завулон). 

Что забываем не ради делания, но ради созерцания (неффалим)  божественного промысла, когда бываем  бесстрастны (руно).

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
dionisiy1500Дата: Вторник, 20.01.2015, 07:08 | Сообщение # 9
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 2189
Статус: Offline
Суд 7 1 3 Страх

1 И обутренева иероваал, сей есть гедеон, и вси людие иже с ним, и ополчишася у источника арад: и полк мадиамль и амаликов бяше ему с севера на холме мосе гавааф-аморе в долине. 
2 И рече Господь к гедеону: мнози людие иже с тобою, сего ради не предам мадиама в руку их, да не когда похвалится израиль на мя, глаголя: рука моя спасе мя: 
3 и ныне рцы во ушы людем, глаголя: кто боязлив и ужастив, да возвратится и да отидет от горы галаадовы. И возвратишася от людий двадесять две тысящы, и десять тысящ осташася.
 

***

Харод (страх, опасение) 

*** 

Кого человек боится, тому и повинуется. Свидетельствует (галаад) свой страх.

Оставшиеся десять тысяч (10000) есть образ человека, подвизающегося в том, чтобы быть херувимской колесницей. Единстве четырех лиц. Бог пребывает с такими, потому они не боятся бесов.

***


Богу нашему слава. Аминь.
 
Форум » Размышления о Священном Писании » Судей » Судья Гедеон
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: